YILDIRAY ÖLÇEK ”AKILLI SAYAÇ DAYATMASINDAN DERHAL VAZGEÇİN…”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek yapmış olduğu açıklamasında ‘’Geçtiğimiz hafta Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a yönelik SU YOLSUZLUĞU OPERASYONUNDA , ÇANAKKALE BELEDİYESİ’Nİ VE VATANDAŞI KAÇ MİLYON TL ZARARA UĞRATTINIZ.? sorusuna sayın başkan, hala cevap vermekten imtina ederek, kaçmaya devam etmektedir.

Varsın etsin. Biz bu işin, bu yolsuzluğun peşini bırakmayacak, mağdur edilen tüm Çanakkale Halkının hakkını korumaya ve yapılan yolsuzlukların , haksızlıkların hesabını sormaya devam edeceğiz. Bu bizim Çanakkale Halkına karşı boynumuzun borcu.

Hizmet noktasında her zaman, siyasi parti ve ideoloji gözetmeksizin yerel yönetimlere, İktidar Partisi olarak destek vermeye devam ediyoruz, bu tartışılmaz; bundan sonra da memleketin ve vatandaşların çıkarları doğrultusunda bu desteklerimiz ve hizmetlerimiz aralıksız devam edecektir.

Ancak Adaletin sağlanması noktasında ;Çanakkale  merkezde üstümüze biçilen hakemlik görevini de yerine getirmekten hiçbir güç bizi alıkoyamaz. Yapılan her haksızlığın hesabını sormaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Sayın Başkan SU konusunu MUSLUK olarak görmüş olmalı ki; istediği zaman açacak, istediği zaman kapatacak, yada yandaş birilerinin istikametine doğru yavaştan ve hissettirmeden akmasını sağlayacak. İşine geldiğinde sularımız tükeniyor, kazdağları su ve vicdan diyecek, kendi yarattığı yapılanmanın Çanakkale Halkının suyu ile oynamasına gelince görmezden geip SIRTINI DÖNECEK; Yok öyle bir memleket sayın başkan.

SU ve SAYAÇ Yolsuzluğunun Çanakkale Belediyesine ve vatandaşlarına verdiği zararın üstünü kapatmana asla müsaade etmeyeceğiz. Alınan verilen rüşvetler, su borcu silmeler, sayaç sıfırlamalar, sayaç değiştirmeler … bunlar Emniyet Güçlerimiz tarafından tespit edildi…. Sende Belediye olarak bu yolsuzluğa vesile olan her kim var ise HESABINI SORMAYIP, GÖZ YUMMAYA DEVAM ETTİĞİN müddetçe, halkı bilgilendirmedikçe; kamuoyuna hesap veremedikçe  bu suçların ORTAĞI ve ANA KAYNAĞI olma vasfını asla yitirmeyeceksin.

Evet sayın başkan; gelin sizin SU ve SAYAÇ konusunda ; vatandaşı farklı bir yöntem ile, nasıl zora sokarak, yaptırımlarla ZARARA UĞRATTIĞINIZI DA matematiksel olarak açıklayalım. Sizde araladığımız yerden bu dosyayı ve konuyu açacak CESARETİNİZ VARSA Çanakkale’de yaşayan tüm vatandaşlarımızı ve kamuoyunu aydınlatın.!

Elektronik Kartlı ve Ön Ödemeli olarak tabir ettiğiniz; bir(1) adet AKILLI SU SAYACININ bedeli bu gün itibariyle 500 TL.

2012 yılı ve öncesinde yandaşınız K.Ş nin şirketi aracılığı ile vatandaşa dayatmalarla abone ettiğiniz SAYOT Marka kullanan abone sayısı Çanakkale’de 30 binin üstünde tespit edildi. Bu gün itibari ile 2012 yılında (SU YOLSUZLUĞU OPERASYONU SONRASINDA) ivedi bir şekilde encümen kararı ile tebligat çıkartıp, kiralık ve peşin olarak, değiştirip söktürdüğünüz AKILSIZ SAYAÇLARIN  Çanakkale halkına bedeli 15 milyon tl yani eski para ile 15 Trilyon. Özetle Rüşvet ve Yolsuzluk davasından ayrı olarak 15 milyon tl sadece vatandaşlardan akıllı sayaç parası aldırttınız.!

Gelelim bu güne. Bu gün itibari ile Çanakkale’de Baylan,Metlab ve Manas markalarından oluşan yaklaşık 50 bin civarı AKILLI SU SAYACI kullanan abone var. Bu da 25 milyon TL yani eski para ile 25 Trilyon paraya tekabül eder. Yahu mekanik sayaç takmak zaten belediyenin görevi, para almaması gerek, varsayalım su bedeline yansıttın yada peşin aldırdın, onada eyvallah; bir (1) mekanik sayaç 80-100 tl. Arada ki uçurumu görmek için abaküs ile saymanıza gerek yok sayın başkan…

El vicdan yahu; bu milletin cebinden zorla sadece sayaçtan bu günün parası ile 40 milyon lira çıkarmışsın yandaş firmalara peşkeş çekerek. İşin rüşvet yolsuzluk ve usulsüzlük boyutu ayrı, kamu zararı ayrı. Nasıl rahat uyuyorsun, bu kadar milletin hakkı var omuzlarında.  1-2 tane Yandaş şirket para kazansın diye Çanakkale Halkının cebinden 40 milyon TL den fazla sadece sayaç parası çıkmış. AKILLI DİYE tabir ettiğin ve sürekli arıza çıkaran malum sayaçlardan..YAZIK…

Bu hafta il genel meclisinin oyları ile 12 ilçenin yaklaşık 600 köyüne 1 yıl boyunca özel idare bünyesinde ayrılan bütçe 14 milyon lira… Çanakkale’ye bağlı ilçe ve tüm köylerinin yani 600 köyün 2 yıllık bütçesinden fazla vatandaşın cebinden çıkartmışsın sadece akıllı sayaçlarla, varın gerisini siz düşünün . Yazık ettin Çanakkale’ye..! Hiç mi uykun kaçmaz, hiç mi vicdanın sızlamaz sayın başkan. Ondan sonrada çıkar, halkçılık ,hak hukuk adalet söylemleri üzerinden hamaset yaparsın.!

Çanakkale her geçen gün büyüyor ve genişliyor ,yeni binalar yapılıyor. Sen de bu uyguladığın yanlış ve usulsüz uygulamalarına binlerce kez yenisini ekleyerek, AKILLI SU SAYACI almak mecburi, Yapı Kullanım İzin Belgesi/Oturma Ruhsatı alabilmeniz için 500 TL yi bu şirketlere vermeniz gerek diyerek, VİCDANA VE ANAYASAYA AYKIRI BİR ŞEKİLDE vatandaşın cebinden Milyonları zorla aldırtıyorsun.! Bu açıkça GASPTIR ve İnsan Haklarına aykırı bir uygulamadır. Bana ve vatandaşa;  ‘’şu belediye de bunu yapıyor, bu da yapıyor’’ diyerek gelme. Sen Çanakkale Belediye Başkanısın ; Bende Çanakkale AK Parti Merkez İlçe Başkanıyım, bize oy versin vermesin Çanakkale’de yaşayan tüm yurttaşların hakkını hukukunu çıkarını,zararını gözetmekle, gözetlemekle yükümlüyüm.!

Sayın Başkan üzerine basarak vurguluyorum; diğer ve en önemli bir konuyu da aydınlığa kavuşturalım; bu SÖZDE AKILLLI SAYAÇLARDA ZORUNLULUK UYGULAMASI, hukuk yönünden de, insan hakları yönünden de, yaşam hakkı yönünden de, özetle nerden bakarsanız bakın aykırıdır.!Kimseyi akıllı su sayacı kullanmaya zorunlu kılamazsınız.
Cep telefonundaki kontör yüzünden çok sıkıntı çektiğiniz olmuştur.
Çok önemli bir anda kontör bitmiş ve siz ulaşmak istediğiniz yere ulaşamıyorsunuz. Olsun.
AMA SU ÖYLEMİ… SU..? Suyun yaşam ile hayati birebir ilişkisi var.
Onun için suyun ulaşmasını engellemeye yönelik her çalışma cinayetle eş bir durum arz eder.

Su vazgeçilmesi mümkün olmayan temel bir ihtiyaçtır.
Gerekçesi ne olursa olsun İNSAN’ın susuz bırakılması kabul edilemez.

Adil olalım; tabi ki de  kimse suyun bedava olmasını istemez.Bunu da savunmuyoruz.
Neden? Çünkü bu suyu evlere taşıyabilmek için alt yapıya, bakıma, elektriğe, arıza işlerini yürütebilmek için kaynağa her zaman ihtiyaç var. Buna bir itirazımız yok.
Ancak söz konusu akıllı sayaç kullanma zorunluluğu ile maddi sıkıntısı olan vatandaşların susuz bırakılması mümkün hale getirilmektedir.
Akıllı Sayaç uygulaması ile parası olan suyu kullanma hakkını elde edecek, parası olmayan ise susuz kalacaktır.
Çanakkale Belediyesi tarafından dayatılan önce para sonra su (hizmet) anlayışı, vatandaşların sahibi oldukları su hakkı karşısında müşteri olarak algılanmalarının önünü açmaktadır.
Bahse konu AKILLI SAYAÇ uygulamasının Anayasa ile güvence altına alınmış Sosyal Hukuk Devleti olan Ülkemizde ve Çanakkale’de varlığını sürdürmesi büyük bir hatadır, ve Sayın başkan ısrarla sürdürdüğü bu hatadan, kanun tanımazlıktan ivedi bir şekilde dönmeli ve de vazgeçmelidir.

Katı atık, çöp, işgaliye, emlak vergileri bunları saymıyorum bile, mağdur ettiğin Müteahitlerden yapılan bina başına aldığın milyonları da saymıyorum şu an… Sen müteahhitlerden alıyorsun, o da mecburen satış bedeline bunu yansıtıyor, her türlü vatandaşın belinde kambursun.! Sen bu belediyeciliği bırak, geçmişten bu güne belediyenin birimlerine taşeronlarına ve yandaş firmalarına, rant babalarına yakıt alımını mecbur kıldığın GÖKHANOĞULLARI benzin istasyonun başına geç sayın Ülgür Gökhan.! Biz 40 Milyon Liranın da 40 kuruşunda hesabını senden sormaya devam edeceğiz. Bundan en ufak şüphen olmasın.” dedi.

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •