Tülay Ömercioğlu ve Şener Akçay’dan Ortak Basın Açıklaması

Çanakkale AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Tülay Ömercioğlu ve Şener Akçay ortak olarak yayınlamış oldukları basın açıklamasında ”Son günlerde basında Kumkale-Batak Ovası ile ilgili “Sadece ovayı siyasete alet etme çabası” ile yayınlar- söylemler yer almaktadır.

Türkiyemizde önemli bir zirai alan olan ovamızın ; Su Meselesi ile gündeme gelmesi ; “ SUDAN MESELELERİN” gündem konusu yapılması ,siyasi rant sağlanmaya çalışılması gerçekten üzücü

Hepimizin bildiği üzere , yağışsız bir kış geçirildi. Ova ile ilgili planlama Mart ayında yapıldı- Çanakkale ve Çevresi Nisan- Mayıs ayları da yağmur alan bir çevre olmasına karşılık; Kışın kar- yağmur- baharda yağmur gerçekleşmedi. .. Bayramiç barajımız 1 Haziran 2019 yılında doluluk oranı %100 iken 1 Haziran 2020 de %76 dır.Doğa ile ilgili yaşanan olumsuzluktan , bir yerleri hedef göstermenin acizliğini de anlamış değiliz.

Dün, Truva Su Birlik Müdürümüzü ziyaret ederek, bölgemizdeki çiftçilerimizle bir araya geldik. Çanakkale’mizin bereketli tarım arazilerinden olan Kumkale’de bazı siyasilerin, üreticinin domates dikiminden olumsuz koşullardan dolayı(!) vazgeçtiklerine dair bazı söylemlerde bulunmuş olduklarını ve bu konuda da asparagas algılar yaratmış olduklarını üzüntüyle öğrendik. Hiçbir gerçekliğe dayanmayan, tamamen karalama politikası amacıyla oluşturulmak istenen bu algıdan vazgeçmelerini, daha adil ve gerçeğe dayanan politika izlemelerini tavsiye ederiz.

İlgili alana gelen su ,Bayramiç’den çıkıp 100 km lik yoldan geçip ; bu 100 km üzerindeki alandaki zirai alanı da sulayarak gelen bir alandır. Bu alan üzerinde tüm zirai alan sulanmaktadır.

Truva Su Birlik; Azalan su seviyesi ile tüm alanı ,Ekim ayına kadar zirai hedefteki tüm ürünü somuna kadar alabilmek için planlı sulama yapmakta , tüm ürünü alma çabası ile ürüne yeterli sulama işlemini gerçekleştirmektedir.

Bölgemizde bu yıl üreticilerimiz çeltik 1778 hektar, mısır 3244 hektar, sebze 876 hektar, hububat 108 hektar, meyve 2337 hektar yem bitkileri 1264 hektar olarak üretime devam ediyor.. Bayramiç barajımız 1 Haziran 2019 yılında doluluk oranı %100 iken 1 Haziran 2020 de %76 dır. Öncelikle tüm siyasi görüşlerden azade, kişisel farkındalık her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir. Suyun tüketiminde, israfa dair hassasiyetlerimizi belirttik. Bu belirtmeler bizim öngörüsüz olduğumuz anlamına gelemez, bilakis öngörülü davrandığımızı önümüzdeki günlerde hiçbir mahsulün sususuz kalmaması çabasına yöneliktir. Bölgemizde hiçbir mahsulün susuz kalmayacağı inancındayız ve çalışmalarımız bu yöndedir. Bizler dün olduğu gibi, bugün de konulara sahalara inerek hakimiz….

Çiftçilerimizin Bayramiç barajımızın önümüzdeki yıllara göre, su doluluk oranı için daha fazla hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz.

Ayrıca bölgenin sulama kanallarının 10 yıl önce dikim şartlarının pamuk, domates üretimine yönelik olmasından dolayı şimdi ise bölgenin üretim olarak çeltik, mısır gibi üretime yöneldiğinden dolayı bölgemizde geçmişte açık sistem sulama projesini nasıl kazandırdıysak, önümüzdeki yıllarda da kapalı sistem çalışmaları üzerinde gerek vekillerimizle, gerek ilgili bakanlığımızla konuyu takip edeceğiz.” ifadelerine yer verdiler.

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •