Muharrem Erkek’in Cumhuriyet Bayramı Mesajı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınlamış olduğu mesajında”“Büyük bir Bağımsızlık Savaşı’nın ardından kurulan Cumhuriyet; dünyaya karşı destansı bir duruş ve Mazlum Milletlere umut olmuştur. Cumhuriyet ile birlikte bir ulus, prangalarından kurtulmuş, egemenliğini temsilcileri aracılığıyla kullanmak üzere saraydan alarak Meclis’e vermiştir.

En büyük devrimdir Cumhuriyet! Kula kulluktan yurttaşlığa giden yol Cumhuriyet ile döşenmiştir. Kadın, erkekle birlikte eşit haklarını öğrenmiş, bunları yaşama geçirmiştir. Bugün, hâlâ satılmaya devam edilen ve mirasyedi bir evlat gibi tüketilen ekonomik değerler, üretim yerleri, sanayiler Cumhuriyetin eseridir. Bilim, üniversite, gençlik, spor, eğitim ve her şey Cumhuriyet ile muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarılmaya çalışılmıştır. İşte tüm bunlar, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vücut bulmuştur. Tüm dünya Mustafa Kemal Atatürk’e bu nedenle saygı duyar, hayranlık besler.

Kimsesizlerin kimsesi olan, ilelebet yaşayacak Cumhuriyet, bizzat Atatürk tarafından demokrasi ile taçlandırılmaya çalışılmıştır. İsmet İnönü’nün girişimleriyle çok partili siyasi hayata geçilmesi, Cumhuriyet ile demokrasinin buluşması için büyük bir adımdır. Oysa geldiğimiz noktada, Cumhuriyetin tüm birikimleri hedef haline getirilmiş, demokratik hukuk devleti rafa kaldırılmış, Cumhuriyetin kurucusu kadrolara hakaretten çekinilmez olunmuştur. Her şeye karşın, kimse unutmasın ki Atamızın izinde, aydınlık geleceğe sağlam adımlarla ve Cumhuriyet güneşinin ışığıyla yürüyeceğiz.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetin kuruluşunda ve onun yaşatılmasında emeği geçen, canını veren ve bu uğurda bir ömür sürenleri saygıyla anıyorum. Daha nice 95 yıl yaşasın Cumhuriyet” ifadelerine yer verdi.

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir