İYİ Parti’de Kadın Adaylar Ön Plan’a Çıkıyor

14 Mayıs 2023 Tarihinde gerçekleştirilecek olan Genel Seçimler öncesi, bütün siyasi partilerde olduğu gibi Millet İttifakı Paydaşı İYİ Parti’de de aday adaylıkları tamamlandı.

İYİ Parti Çanakkale teşkilatının tanınan isimlerinden Avukat İkbal Aytaç aday adaylığı dosyasını İYİ Parti Genel Merkezine teslim etti.

“TARİH YAZACAĞIZ. AZ KALDI.”

Aday adaylığı açıklamasını sosyal medya hesabından duyuran Aytaç, “Tarih Yazacağız, Az Kaldı”. ifadelerine yer verdi. İYİ Parti Genel Merkezinde Meral Akşener ile de birebir görüşen Aytaç’ın genç ve kadın bir siyasetçi olması da seçmen tarafından dikkat çeken önemli bir kriter olmasına vesile olduğu gözlemlendi.

İKBAL AYTAÇ KİMDİR

Çanakkaleli bir annenin Çanakkaleli bir babanın ikinci çocuğu olarak 1993 yılında Çanakkale’de doğdu. 2011 yılında başlamış olduğu İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2015 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü- Kamu Hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimini “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Suçlarında Failin Kastının Belirlenmesi” başlıklı tezi ile tamamladı. “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Suçlarında Failin Kastının Belirlenmesi” adlı tezi daha sonra kitap olarak yayımlandı. Ayrıca ceza hukuku alanında birçok akademik çalışmalar yaptı. Avukatlık stajına 2015 yılında Ekşioğlu&Ersan Şen Avukatlık Ortaklığında başladı. Halihazırda kendisinin kurmuş olduğu Aytaç Hukuk Bürosunda avukatlık mesleğini icra etmekte. İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından düzenlenen “Kadın Hakları “,İstanbul Barosu CMK Uygulama Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Sanık Müdafiliği ve Mağdur, Şikayetçi, Katılan Vekilliği”, Marmara Üniversitesi Sosyal Hukukçular Kulübü tarafından düzenlenen – “Hukuk ve Kariyer Zirvesi”,  Altınbaş Üniversitesi “Arabuluculuk “eğitimlerini tamamlayarak  sertifikalarını aldı. “İmaj Yönetimi ve Hitabet Becerileri” ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler, Diplomat Okulu ve Siyaset Okulu eğitimlerini tamamlayarak her eğitim için sertifikası aldı. Ayrıca Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin düzenlemiş olduğu Şirin Tekeli Siyaset Okulu Eğitimini tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenmiş olan lisansüstü başvurucuları içeren “Boğaziçi Üniversitesi “İklim 2030: Eğitmen ve Akademisyenler İçin İklim Değişikliği “eğitimini tamamladıktan sonra sertifikasını alarak İklim eğitmeni oldu. Kentimizde Çocuk Hakları, İnsan Hakları vb konularda konferanslar verdi. Halihazırda Çanakkale Barosu Çevre Komisyonda görev almakta. 2018 yılında üyesi olduğu Kadın Adayları Destekleme Derneğinde 2022 yılı itibariyle Y. yönetim kurulu üyesi olarak bulunmakta.

Aytaç, gazetemize yaptığı açıklamada; “Siyasi hayatıma 2017 yılında çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı ve pozitif siyaset yapma ilkesi ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma amacıyla siyaset sahnesine çıkan partimiz; İYİ Partimiz ile başladım. Partimizin kuruluşu ile birlikte 2017 yılında İYİ Partiye üye oldum. 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde Memleketim olan Çanakkale’den başvuru yaparak İYİ Parti 27. dönem 3. Sıra Milletvekili Adayı oldum.” ifadelerine yer verdi.

Haberi paylaşmak istermisin?