CHP Çanakkale İl Başkanlığı zamları protesto ederek; yapılan zamların acilen geri alınması çağrısında bulundu. CHP İl Başkanlığının düzenlediği eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Parti yöneticileri ve bir çok CHP’li katıldı. Eylemde basın açıklaması düzenleyen CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural; “Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları” ifadelerini kullandı.
“KADEMELİ ZAM, KADEMELİ ZULÜM”
Elektrik Faturalarına yapılan fahiş zamları eleştiren İl Başkanı Ural, düzenlemeyi şeytanın bile akıl edemeyeceğini söyledi. Ural; “Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu. Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi. Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar” dedi