Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk; “Aşı oranı yükseldikçe rehavet de artıyor. Kapalı ortamlarda maske kuralı göz ardı edilmemeli” dedi.
100 bin kişide görülen ortalama vaka sayısında 456,84 ile Çanakkale zirvede yer alıyor. Haritada en fazla vaka görülen diğer iller ise Kırklareli ve Ordu olarak ön plana çıktı. Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, haftalık ortalama vaka sayısı tablosunda Çanakkale’nin birinci sıraya yükselmesine ilişkin Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, “Dalgalanmalarla devam eden bir süreç. Eski açıklanan sayıya göre bir düşüş var. Bu beklediğimiz altında bir düşüş. Bir haftaya göre sayılarımızda azalma olsa da beklenilenin altında. Kapalı ortamlarda maske kuralı göz ardı edilmemeli” değerlendirmesinde bulundu. Yılbaşına sayılı günler kala bir uyarıyı da eğlence mekanlarına yapan Baştürk, “Yılbaşı nedeniyle tesislerin önlemleri geri plana atmamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“HALKIMIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ”
Aşı uygulamasının devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Çanakkale İl Sağlık Müdürü Baştürk, “Biz birden bire vakaların kesilmesini beklemiyoruz. Bu bir süreç ve bizde mücadeleye devam edeceğiz. Burada halkımızdan destek bekliyoruz. Daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Kapalı ortamlar özellikle bizi çok etkiliyor. Geçtiğimiz haftaya göre bir düşüş var. Bunu daha belirgin hale getirmek için çalışacağız” şeklinde konuştu.
“AŞILAMA ORANINDA 6’INCI SIRADAYIZ”
Çanakkale’de Kovid-19 vaka sayılarını düşürmek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Baştürk, “Düşürmek için elimizden geleni yapacağız. Daha iyi haberler vermek istiyoruz. Aşılama oranında 6’ıncı sıradayız. Aşılamada giderek yükseliyoruz. Aşılanma oranın yüksek olması da bir rehavete kaptırıyor. Vatandaş, ‘Aşılıyım nasıl olsa’ diyerek biraz daha rahat davranıyor. Bu da kötü etkiliyor. Aşılı olunan kişiye Kovid-19 bulaşmayacak diye bir durum yok. Aşı, hastalık bulaştığında daha rahat atlatmanızı sağlayacak” diye belirtti.
“AŞI OLUNMALI”
Vatandaşlara uyarıda bulunan Çanakkale İl Sağlık Müdürü Baştürk, “Kesinlikle vatandaşlar kapalı ortamlarda maskesiz olmamalı. Aşısı olmayan vatandaşlarımız aşı olmalı. Tekrar dozu gelen vatandaşlarımızın da tüm kurumlara randevusuz olarak başvurabileceklerini bir kez daha yineleyelim. Aşılanmayı ihmal etmemelerini istiyoruz. Sağlık kuruluşlarına gelemeyecek herkesin evine gidecek kapasitemiz var. Yaşlı, yatalak hasta ya da kanser hastaları gibi kişilere, köylere, arabası olmayan herkesin talebi doğrultusunda bizler ayağına gidecek durumdayız. Köy köy ilçe ilçe geziyoruz” dedi.
“SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖNLEMLERİNİZİ ALINIZ”
“Vatandaşların, yılbaşında genel önlemlere uyulacak şekilde, kapalı ortamlarda uzun süre havasız şekilde kalmamasını istiyoruz” diyerek sözlerine devam eden Baştürk, “İnsanlar sevdiklerini düşünüyorsa ve ilerde başına bir şey gelmesini istemiyorsa, mutlaka buna dikkat edilmeli. Bir günlük kutlama için insanlar, sağlıklarını tehlikeye atmamalı. Sevdikleriniz için önlemlerinizi alınız” ifadelerini kullandı.
“ÖNLEMLER GERİ PLANA ATILMAMALI”
Yılbaşı kutlama tesisleri ve mekanlarının mutlaka Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında önlem alması gerektiğine dikkat çeken Baştürk, “Kapanma bittikten sonra müdahale ve her yeri kontrol etme şansımızda güçleşti. Bu nedenle herkes kendi sağlığı için kendi kontrolünü kendi yapmalı. Yılbaşı nedeniyle tesislerin önlemleri geri plana atmamasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
“GELİR GELMEZ SAHAYA SÜRECEĞİZ”
Çanakkale İl Sağlık Müdürü Baştürk, Türkiye’nin yerli Kovid-19 aşısı Turkovac ile ilgili yaptığı açıklamada ise, “Çanakkale’ye gelir gelmez sahaya çıkacak. Turkovac aşısını bekleyen vatandaşlarımız var. Gelir gelmez sahaya süreceğiz. Turkovac gelen kadar tekrar dozu gelen vatandaşlarımız aşı olmayı ihmal etmesin. Aşı olmayan vatandaşlarımız aşıyı ihmal etmesin. Türkiye’de nasıl Turkovac varsa Çanakkale’de olacak şekilde planlama yapıyoruz” sözlerine yer verdi.