Çanakkale 2023 Dünya Dalış Turizm Fuarının İlk Adımı

GMKA desteği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından 4.677.394,10 TL bedel ile yürütülen H.M.S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması ve Gelibolu Sualtı Parkı Projesi kapsamında TÜBİTAK ile alan tarama, belgeleme ve envanter çıkarma protokol imza töreni Vali Orhan TAVLI’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
H.M.S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması ve Gelibolu Sualtı Parkı Projesi imza törenine; Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, TÜBİTAK Marmara Bölge Müdür Yardımcısı Haldun Karan, Liman Başkanı İsmail Gümüş ve GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç katıldı.
H.M.S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması ve Gelibolu Sualtı Parkı Projesi imza töreninde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve TÜBİTAK Marmara Bölge Müdür Yardımcısı Haldun Karan tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.
H.M.S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması ve Gelibolu Sualtı Parkı projesi kapsamında 150 kilometrekarelik bir alanda Tübitak Marmara araştırma gemisiyle belgeleme çalışması yapılarak bütün batıkların envanteri çıkarılacak, envanter çalışmaları tamamlandıktan sonra büyük savaşa ait tüm batıklarda dalış yapılması amacıyla dünyanın ilk, birinci dünya savaşı dalış merkezi hizmete açılması planlanıyor.
Hms Majestic Gemisinin battığı 27 Mayıs 1915’in 105. yıl dönümünde ilk dalışların yapılarak Çanakkale’nin sualtında yatan tarihi ve kültürel kalıntıları, batıkları, renkli sualtı habitatını görmesi için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca gerekli tanıtımlara başlandığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı 2023’de Çanakkale’de gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası sualtı ve dalış fuarının ilk tanıtım faaliyeti olarak yapacağı büyük etki ile Çanakkale’nin turizmine fayda sağlayacaktır. 

Haberi paylaşmak istermisin?