BÜLENT TURAN ”MATRUŞKA GİBİSİNİZ, HER GEÇEN GÜN KÜÇÜLÜYORSUNUZ” /Video Haber

Bülent Turan’dan CHP’ye ”Bizim bildiğimiz Atatürk’ün, Ecevit’in hatta Baykal’ın partisi bu değil.”

TBMM Genel Kurulunda söz alan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır; geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde gerçekleşen KKTC ziyareti ile ilgili “Kimin parasıyla Kıbrıs’a saray yapıyorsun. Beyefendi, Gerçekten yazık. Kıbrıs’a pikniğe yedi uçak ile gidiyorlar…” şeklinde eleştirilerini sıraladı.

Bu konuşmalar karşısında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise Başarır’ın konuşmasını üzülerek takip ettiklerini belirterek, Kıbrıs ile ilgili dün bir tartışma konusu olduğunu ve bugün de başka bir tartışma konusunun açıldığını söyledi.

Türkiye ile Kıbrıs’ın özellikle son dönemde bu kadar yoğun ilişkide olması ile beraber örnek adımlar atıyor olmasından herkesin gurur duyması lazımken, her gün bir polemik konusu açıp Kıbrıs’ı tartışma konusu yapmanın kimseye faydası olmadığını belirten Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün ‘Kıbrıs’a CHP Genel Başkanı davet edilmedi’ demiştiniz biz de belgesini göstermiştik, Sayın Kılıçdaroğlu’nun Kıbrıs’taki törenlere davet edildiğini bizden öğrenmiştiniz. Bugün de ‘saray Kıbrıs’a da yapılacak’ diyorsunuz. Sizin gündeminiz olmayabilir ama biz Kıbrıs’ın tüm derdini gündem yapan bir ekibiz.

Kıbrıs’ta daha birkaç gün önce bir daha gördük ki en az 100 yıllık bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü içerisinde 3-4 kişinin toplantı yapabildiği, uygun uluslararası şartların olmadığı bir bina mevcut. Oranın Cumhurbaşkanı bizim ülkemizin Cumhurbaşkanına ‘beraber kaynaklarımızı değerlendirip Kıbrıs’ımıza yakışır bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü yapalım.’ dediğinde Rum rahatsız olur başkaları rahatsız olur ama sizin rahatsız olmanızı inanın utanarak izliyorum, dinliyorum. KKTC en güzel Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne layık bir bağımsız devlettir. Siz istemeseniz de orayı biz yapacağız.”

Kıbrıs’a yedi uçak ile gidildiği eleştirilerini yanıtlayan Turan, bilginin yanlış olduğunu bir uçakta Kıbrıs gazilerinin diğer uçakta ise Türkiye’nin önemli kurumlarının temsilcilerinin olduğunu ve Kıbrıs’ın önemli kurumları ile karşılıklı toplantılar yapılması için götürüldüğünü söyledi.

Bülent Turan, “Kıbrıs ile ilgili toplumun ruhundan, milletin vicdanından ne kadar uzak bir yere düştüğünü bir defa daha aynaya bakarak değerlendirin. Bizim bildiğimiz Atatürk’ün, Ecevit’in hatta Baykal’ın partisi bu değil. Sizin geldiğiniz yer operasyonların partisi haline gelmiş. Emperyal güçlerin Türkiye’deki en büyük sözcüsü haline gelip bu kürsüden her gün Kıbrıs’ı polemik konusu yapmak Kıbrıs’a, Türkiye’ye, size faydalı mı? Matruşka gibisiniz, her gün küçülüyorsunuz.” dedi./VİDEO HABER

Haberi paylaşmak istermisin?