Bülent Turan ”Biga Büyürse Çanakkale’de Büyür”

Bir takım açılış ve ziyaretler için Biga’ya giden AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkale’mizin parlayan yıldızı, turizmde hayvancılıkta tarımda büyüyen bölgesi. Biga büyürse Çanakkale’de büyür. Biga büyürse Türkiye büyür. Biga’nın bütün esnafının yanında olmak bizim için şereftir” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan bir dizi etkinlik için Biga’ya gitti. Önce Arena Kıraathanesi’nin açılışına giden Turan burada şu açıklamaları yaptı, “Biga bizim için çok farklı bir ilçe. Öncelikle bunu ifade etmek isterim. Çanakkale’mizin parlayan yıldızı, turizmde hayvancılıkta tarımda büyüyen bölgesi. Biga büyürse Çanakkale’de büyür. Biga büyürse Türkiye büyür. Biga’nın bütün esnafının yanında olmak bizim için şereftir. Bugün mütevazı bir işin açılışını yapıyoruz. Ama biz biliyoruz ki 2019 yılında benzer 300’den fazla iş yerinin açılışı yapıldı. 100’den fazla kapanan iş yerimiz de var ama açılan iş yerimiz daha fazla. Aynı şekilde bir milyardan fazla ihraç yapan ilçeden bahsediyoruz. Demirin, çeliğin, mobilyanın, hayvancılığın çok iddialı olduğu bir bölgeden bahsediyoruz”

Ardından Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaret eden Turan burada Biga ilçesi için yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar ile ilgili konuştu. Biga ilçesinin önemine dikkat çeken Turan, “4 yıl içerisinde Biga’nın hak ettiği yere ulaşacak. Biga bizim için kıymetli bir ilçe. Çanakkale’mizin sanayide, tarımda ve turizmde başkent olabilecek bölgelerden bir tanesi. Özellikle son dönem belediye çalışmalarımızla ortaklaşa bir performansla Ankara’daki uyumla beraber umut ediyorum önümüzdeki 4 yıl içerisinde Biga hak ettiği yere ulaşacaktır diye düşünüyoruz. Biga’da tarıma ilişkin çok kıymetli adımlar atıldı. Turizme ilişkin yeni dönemde çalışmalarımız var” dedi.

TURİZMİN DE CANLANMASINI İSTİYORUZ
Troas yolu Yenice Çan hattından sonra 13 tane köyün bir çok antik kentin içinde olduğu bir yay çizerek Lapseki’ye geçeceğini belirten Turan, “Türkiye’nin ve Çanakkale’nin gündeminde olan Troas yolunun önemli etabının Biga’da olması kıymetli bir yaklaşım. Parion Kenti’nin kazılarına hız vermeyi, oranın uluslararası standartlarda tekrar turizme açılmasını çok önemsiyoruz. Yeni dönemde Biga’mızda sadece sanayinin ve hayvancılığın değil, turizmin de canlanmasını istiyoruz” dedi.

KARABİGA’NIN DOĞALGAZ FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR
Turan sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Karabiga’nın ve Gümüşçay’ın önemli kıymetler’ var. Özellikle Biga-Karabiga hattı yolunun yapılması gündemdeydi ve o işe başladık. Hem Gümüşay’ın hem de Karabiga’nın doğalgaz faaliyetleri devam ediyor. Kıymetli beldemizin doğalgaza kavuşması bölgenin sanayisine, turizmine bir ivme kazandıracaktır. Burası bir mobilya kenti. Mobilya imalatının çok önde olduğu bir yer. Mobilya üretiminde yılbaşı itibariyle yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 8’e çekilmesi önemli. Aynı şekilde tarımcıların ve esnafın talep ettiği faiz oranlarının yüzde 12’den yüzde 9’a düşmesi kıymetli bir adım. Hem tarımda hem sanayide hem de turizmde büyümeye çalışan bir bölgeden bahsediyoruz. Esnaf odalarımızın taleplerini dinleyerek yeni dönemde neler yaparız bunu konuşacağız” dedi.
Turan ardından İÇDAŞ Endüstri Meslek Lisesi Atölye açılışına katıldı.

Haberi paylaşmak istermisin?