”Bir Destandır Çanakkale, Atalarımızın İzinde…”

Türk Kızılay Genel Başkanlığı Toplum Temelli Göç Programları Koordinatörlüğü, Sosyal Uyum Programı kapsamında yerel halk ve göçmenler arasında bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi, pozitif imaj çalışmaları ve toplulukların kültür-tarih birlikteliklerinin vurgulanması amacıyla ataları Çanakkale Savaşı’nda şehit olan aileleri Çanakkale’ye getirdi. Çanakkale’ye gelen şehit aileleri ilk önce kahvaltıda bir araya geldi.

Düzenlenen kahvaltıya; Vali Orhan Tavlı, Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan, Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Kızılay Şube Başkanı Ergin Sezen ve çok sayıda davetli katıldı.

Gerçekleştirilen kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan, “100 sene öncesin büyük olayların yaşandığı, vatanın burada düşman çizmesi tarafından çiğnenmesinin engellendiği bir noktadayız. Bu noktada coğrafyamızın her tarafında insanımızın emeği var, kanı var. Burada yakınlarımız, akrabalarımız var. Benim de büyük dedem gelmiş Çanakkale’de görev yapmış, yaralanmış sonra geri göndermişler. Hepimiz mutlaka hatıralarla büyüdük. Biz de bu hatıraları yâd etmek, büyük bir ailenin bağlarını güçlendirmek için buraya geldik” açıklamalarında bulundu.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu şehit ailelerine hitap ederek, “Biliyoruz ki, ‘Biz birlikte Türkiye’yiz’ derken, gönlü Türkiye için atan, tüm bu toprakları hep beraber omuz omuza, yüzlerce yıllık, asırlık serüvenimizde beraber yürüdüğümüz dedelerimiz, bugün yine sizlere ev sahipliği yaparken, bu topraklar sizin diyebildiğimiz topraklar burası. Eminim ki karşıya geçtiğimizde bilin ki sizlerin dedeleri bizlerin emaneti. Biz onlara her sabah dualarla güne başlıyoruz.Çünkü biliyoruz ki bugün Suriye’de yaşanan, bugün dünyanın birçok yerinde yaşanan tekrar geldiğimizde beraber nefes aldığımız, omur omuza yürüdüğümüz bu toprakları dün dedelerimiz beraber kazandılar” ifadelerine yer verdi.

Vali Orhan Tavlı ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti, “104 yıl önce şanlı ordumuz, kahraman Mehmetçik’imiz bu topraklar bir destan yazdı. Bu topraklarda gözleri olanlar gerekli cevabı 104 yıl önce aldılar. Bugün de hep birlikte takip ediyoruz terör örgütlerini kullanmaya çalışanlara sınırlarımızda terör koridoru yaratmaya, Barış Pınarı Harekâtı’nda da şanlı ordumuz, kahraman Mehmetçik’imiz gerekli cevabı vermekte. Vatanımız için, kutsal değerlerimiz için canlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun”

ŞAHADET BELGESİNİ GÖSTERDİ

Bursa’ya 6 sene önce Şam’dan gelen ve dedesi Tahir Hamza’nın Çanakkale Savaşı’nda şehit olduğu belirten İnci Hamza, Burada çok iyi yaşıyorum ailemle beraber iki çocuğumla. Ben Şam’da biyoloji öğretmeniyim. Şimdi ev hanımıyım. Türkçe dili kursuna gittim ama biraz konuşabiliyorum. Daha iyi konuşmak istiyorum. Benim babamın dedesi burada Çanakkale Savaşları’nda şehit oldu. Küçükken her zaman babam bana Çanakkale’den bahsederdi. Niye bu kadar asker ölmüş? Nasıl bir savaştır? Devlet kurmak için çok büyük çaba verilmiş. Dedim nasıl bir savaştır? İngiliz var, Fransız var. Ben ilk defa Çanakkale’ye geldim” dedi. Hamza, ardından dedesine ait olan şahadet belgesini davetlilere gösterdi.

Kahvaltının ardından şehit torunları ve aileleri Şehitlik turunu gerçekleştirdi.

PROGRAM HAKKINDA

Türk Kızılay Toplum Merkezleri Sosyal Uyum Programı iç savaş, çatışma, terör gibi zorunlu nedenlerle Türkiye’ye göç etmek durumunda kalmış farklı milletlerden olan göçmenler ile yerel halka yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar bir arada yaşama kültürünün gelişmesini ve toplumun güçlendirilmesini destekleyici faaliyetler çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Vatanı kurtarmak gayesi uğruna şehit düşmüş atalarının kabri başında birçok farklı milletten yararlanıcının bir araya getirilmesiyle bir arada yaşama kültürünün öneminin daha da pekiştirilmesi amaçlanıyor. Çanakkale Savaşında şehit düşmüş vatanseverlerin kabirlerini ziyarete, yakınları olan Türk, Bulgar, Boşnak, Suriyeli ve Iraklı Toplum Merkezi yararlanıcıları gelecek.

Gerçekleşen Kahvaltı ve Ziyaretten OBJEKTİFLERE YANSIYAN GÖRÜNTÜLER:

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •