Başkan Naim Makas ”Hocalı Katliamı İnsanlık Suçudur”

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas Hocalı katliamı ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında;

HOCALI KATLİAMI İNSANLIK SUÇUDUR

1992 Yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecesi, tarihin en karanlık gecelerinden biridir.
Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, eski Sovyetler Birliği’nin bölgede bulunan 366. Alayı’nın da desteği ile, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin sınırları içinde Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmaksızın; resmi rakamlara göre 613 Türk ve Müslümanı, bir kaç saat içinde vahşice katletmiştir.
Katledilenlerin 83’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’ten fazlası ise yaşlı olarak kayıtlara girmiştir. 56 kişinin barbarca öldürüldüğü, 8 ailenin tamamen yok edildiği, 25 çocuğun öksüz kaldığı, 130 çocuğunsa ebeveynlerinden en az birini kaybettiği bu katliamda, cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakıldığı, insanların hunharca katledildiği tespit edilmiştir.
Bir savaş ve insanlık suçu olan bu katliam ve sürdürülen etnik arındırma hareketleri sonucunda, Azerbaycan topraklarının %20’si Ermenistan tarafından işgal edilmiş, 1 milyonun üzerinde insan topraklarından sürülmüştür. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ermeni işgalci kuvvetlerin Azerbaycan topraklarından çekilmesi yönünde 822, 853, 874 ve 884 nolu kararları almışsa da, kararlar etkisiz ve sonuçsuz kalmıştır. Birleşmiş Milletler gerekli tüm imkanlara sahip olmasına rağmen, işgalin sona erdirilmesi ve barışın sağlanması yönünde etkin rol oynamamaktadır.
Bu yaşananlar Türk Milleti’nin zayıf olmaya hakkı olmadığının bir göstergesidir. Büyük Türk Milleti bu katliamı hiçbir zaman hafızasından çıkarmayacak, er ya da geç Azerbaycan Cumhuriyeti toprak bütünlüğünü sağlayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Haberi paylaşmak istermisin?