“Atılacak her adımın arkasındayız”

ÇTSO Toplantı Salonu’nda bir araya gelen meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya karşı 81 ilde ortak yapılan ortak basın açıklamasını kamuoyu ile paylaştılar.

 81 ilde Türkiye’nin önde gelen 30 meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu ile bir araya gelerek, İdlib’de gerçekleşen hain saldırıya ilişkin ortak basın açıklaması yapıldı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasında 02 Mart 2020 pazartesi günü saat:11.00’de yapılan açıklamada öncelikle, vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet ve başta yakınları olmak üzere tüm milletimize başsağlığı dilendi.  ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu tarafından yapılan açıklamada: “Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin” denildi. 

“Bu saldırı, asla kabul edilemez”

“Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı” ifadelerinin yer aldığı açıklamada; “Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur” denildi. 

“Alınacak her kararın arkasındayız”

Açıklamada;  “Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. Başlatılan “Bahar Kalkanı” harekâtıyla almaya da başlamıştır Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın” denildi. 

Ortak açıklamaya imza atan sendika, oda ve STK temsilci isimleri şu şekilde; “Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Çanakkale İl Başkanı – Osman Akkurt. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı – Ünal Özcan. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı- İsmail Kaya. Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konf.(KAMU-SEN) Çanakkale İl Başkanı – Resul Demirbaş. Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Çanakkale İl Başkanı – Suat Özen. Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Çanakkale İl Başkanı – Vedat Yılmaz. Çanakkale Baro Başkanı –Bülent Şarlan. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Başkanı – Şerif Mutlu. Çanakkale Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ( ÇASİAD ) Çanakkale İl Başkanı – Semih Başaran. Türkiye Serbest Muh.Mali Müş. Yeminli Mali Müş.( TÜRMOB) Çanakkale İl Başkanı – Hüseyin Soykan. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ( TÜRSAB) Çanakkale- Körfez Başkanlığı adına İkbal Akça. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Çanakkale İl Başkanı – Eren Türe. TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı- Birce Bilici Şimşek. TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı – Orçun Oktay. Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı-Mesut Okyay. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı-Sedat Çakır. Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı-Bülent Çetin. Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı-Abdullah Deniz. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı- Selçuk Semizoğlu.” 

Haberi paylaşmak istermisin?