ÖNCE GESTAŞ ŞİMDİ YENİ HASTANE.. KİMSEDEN SES YOK

GESTAŞ Kantin İhalelerini ve Hamidiye Tabyaları Kantin İhalelerini alan Ali Rıza Avşar’ın ortağı olduğu GLB Gıda İnşaat Firması kazandı. GESTAŞ Kantin ihalesinin mahkemelik olurken; Yeni Devlet Hastanesi Kantin İhalesi de şimdiden mahkemelik olacak gibi görünüyor!

AYNI ZAMANDA İHALE OLMADAN SATIŞ FAALİYETİNE BAŞLANDI İDDİASI SOSYAL MEDYADA YANKI BULMAYA DEVAM EDİYOR.

YAPILAN KANTİN İHALESİ ŞİMDİDEN MAHKEMELİK!

Çanakkale’de kısa bir süre önce açılan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi kantin ihalesi dün gerçekleşti. 1 Milyon 701 Bin Lira teklif veren GLB Gıda İnşat firması ihaleyi kazanırken; ihale oldukça tartışmalı geçti. 19 firma ihaleye katılırken; ihale dosyalarının incelenmesi sonrasında 4 firma elendi. Elenen firmalardan Köz İnşaat’ın sahibi Ayhan Çelik SGK pirim borcunun olmadığına yönelik aldığı ve komisyona sunduğu belgenin, komisyon tarafından belirtilen tarihten önce alındığı gerekçesi ihale dışı kalmasını eleştirirken hakkını aramak için hukuki süreci başlatacağını açıkladı.

200 BİN LİRALIK UÇURUMLA KAZANDI

Uzun tartışmaların sonunda 12.00 sularında başlayabilen açık arttırma usulü ihalede ilk teklif 870bin TL oldu. 15 firmanın katıldığı ilk turda en yüksek teklif, 1milyon 350bin olurken bu turda 2 firma ihaleden çekildi. Dengeli giden ilk 4 turun ardından ihalenin 5’inci turuna 5 firma kaldı. Kalan 5 firma yarışı sonuna kadar devam ettirdi. Açık arttırma usulü yapılan 7 turun sonunda komisyon, firmaların son tekliflerini kapalı zarf ile vermesini istedi. Naze İnşaat, Ateşoğlu İnşaat, GLB Gıda İnşaat, Kadeşler ve İbrahim Aydoğan Taşımacılık’ın katıldığı son turda en yüksek teklifi Çanakkale firması olan GLB Gıda, 1milyon 701 bin liralık ile yaparak ihaleyi kazandı. GLB Gıda İnşaat’a en yakın teklif ise 1milyon 512 bin 915 liralık teklifle İbrahim Aydoğan Taşımacılık yaptı. GLB Gıda İnşaat’ın sahibi Ali Rıza Avşa ihalenin sonunda yaptığı açıklamada; ihalenin bekledikleri rakamların üzerinde seyir ettiğini ve sonuçlandığını söylerken, “Hayırlı olsun” dedi.

GİRDİĞİ HER İHALE MAHKEMELİK OLUYOR!

GLB Gıda İnşaat firmasının ortaklarından Ali Rıza Avşar, daha öncede girdiği ihalelerle Çanakkale kamuoyunda gündeme gelmişti.

2016 yılında Nisan Ayında düzenlenen GESTAŞ Kantin ihalesini Ali Rıza Avşar’ın hisse çoğunluğu ve yöneticisi olduğu Temel Baba Temizlik Turizm, Gıda, İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi kazanmış sonrasında ise ihale iptal edilmişti. Nisan ayında iptal edilen GESTAŞ Kantin ihalesi 2016 yılı Ağustos ayında yeniden yapılmış ihaleyi yine Ali Rıza Avşar’ın hisse çoğunluğu sahibi olduğu Temel Baba Temizlik Turizm, Gıda, İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi kazanmıştı. Gerçekleşen iki ihaleye de Fesat Karıştırma suçlaması ile dava açılmıştı.

GESTAŞ KANTİNLERİNDE FAHİŞ FİYAT VE İŞTEN ÇIKARTMALARLA ANILDI

Mahkemelik olan GESTAŞ Kantin ihalesi uzun süre kent gündemini kantinde satılan ürünlere yapılan fahiş zamlar ve GESTAŞ Kantinlerinde çalışan personellerin işten çıkartılması ile gündeme gelmişti. Öyle ki vatandaşa iyi hizmet sunulsun amacıyla özelleştirilen GESTAŞ büfeleri Gökçeada Belediye Meclisi AK Partili Üyesi Ayhan Kıraç’ın eleştirilerine de hedef olmuştu. O dönem 0,19 kuruşa alınan sular 2 TL’ye satılırken, AK Partili Meclis Üyesi Ayhan Kıraç GESTAŞ büfelerinden 4 TL’ye satın aldığı meyve suyunu takipçileri ile paylaşarak “Yuh” ifadelerini kullanmıştı.

Ali Rıza Avşar’ın büyük hissedarı olduğu GESTAŞ ihalesini kazanan Temel Baba Temizlik firması’nın ilk yaptığı icraat ise taşeron firma üzerinden çalışan ve kadroya geçmesi beklenen işçilerle anlaşmaya çalışmak oldu. GESTAŞ büfelerinde çalışan işçilere teklif götüren firma iddialara göre; “İşçilere sigortasız 12 saat çalışıp, 12 saat dinlenme emeklerinin karşılığı olarak da 1.300,00 TL maaş” teklif etti. Bu şartlar altında çalışmayacaklarını açıklan işçileri de işten çıkartılmaya başlandığı iddia diliyordu. GESTAŞ Müdürü Volkan Uslu kovulan 57 işçi ile İl Özel İdare binasında toplantı yaparak işçileri ikna etmeye çalıştığı bile gündeme gelmişti.

GESTAŞ İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA SUÇUYLA MAHKEMELİK OLDU!

GESTAŞ’ın 2016 yılı Nisan ayında yaptığı gemi büfeleri ihalesi, ‘adrese teslim’ olarak değerlendirilmişti. İhale daha sonra iptal edilerek, Ağustos ayında ikinci bir ihaleye çıkıldı. Şartları değişen, ‘ağırlaştırılan’ ihale 24 Ağustos tarihinde gerçekleşti. Nisan ayında üç firmanın katıldığı ve kazandığı Ali Rıza Avşar’ın büyük hissedar olduğu Temel Baba şirketi, Ağustos ayındaki ihaleye tek talip olarak girerek ikinci ihaleyi de aldı.

ALİ RIZA AVŞAR DEVLET MEMURU OLDUĞU İÇİN İPTAL EDİLMİŞTİ!

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcılık Ön Büro’ya “Bilgi vermeme, ihaleye fesat karıştırmak ve edimin ifasına fesat karıştırma” iddiaları ile yapılan suç duyurusunda; “GESTAŞ Deniz Ulaşım Ticaret A.Ş.,8 yıldır kendi bünyesinde işlettiği, gemi içi yolcu salonlarındaki büfeleri; 2 yıl süreyle işletilmesi işini, yolculara daha profesyonel hizmet sunmak ve bunun yanında daha fazla kazanç elde etmek için, ihaleye çıkarmıştır. İlk ihaleye 3 firma katılmak suretiyle 27 Nisan 2016 tarihinde yapılmış, ihale Ali Rıza Avşar’ın hisse çoğunluğu ve yöneticisi olduğu Temel Baba Temizlik Turizm, Gıda, İnşaat ve Ticaret Limited Şirketine verilmiştir. Bunun üzerine ihaleyi alan şirket sahibi hakkında devlet memuru olması nedeni ile hem Çanakkale Valiliği’ne GESTAŞ Genel Müdürlüğü’ne ve hem de çalıştığı şirket olan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne şikayetlerde bulunuldu. Bu şikayetler sonucunda şüpheli GESTAŞ şirketi, ihaleyi feshetmiş, yeni ihale açmış ve bu ihaleyi de 24 Ağustos 2016 tarihinde yapmıştır” denildi.

KAMU DAVASI AÇILMASI” TALEBİNDE BULUNULDU

Suç duyurusunda; “Bu ikinci ihale şartlarını şüpheli şirket ilgilileri ağırlaştırarak ihaleyi yapmış, ilk ihalede üç firma girmesine rağmen, ikinci ihaleye tek firma girmiştir. Bu firma da ilk ihaleyi alan Ali Rıza Avşar’ın sahibi ve yöneticisi olduğu Temel Baba Temizlik, Turizm, Gıda, İnşaat ve Limited Şirketi’ne verilmiştir. Bu ikinci ihale ile şüpheli şirket, ihale kurulu başkan ve üyeleri ile yapılacak soruşturma sonucunda başka şüphelilerin ortaya çıkması halinde ilgili kişiler Türk Ceza Kanununun 236’ncı maddesinin 1.,2 ve 3’üncü fıkraları gereğince ihale sırasında edimin ifasına fesat karıştırma ile Türk Ceza Kanununun 235’inci maddesinin 1., 2., 3., 4. ve 5’inci fıkraları gereğince ihaleye fesat karıştırma suçlarını işlemişlerdir. Bu nedenle şüphelilerin yukarıdaki açıklamalarımız ışığı altında Türk Ceza Kanununun 235’inci maddesine göre ihaleye fesat karıştırma suçunu ihlal etmesi ve Türk Ceza Kanunu 236’ıncı maddesine göre edimin ifasına fesat karıştırma suçlarını işlemiş olduklarından dolayı cezalandırılması amacıyla kamu davası açılması” talebinde bulunuldu.

GESTAŞ KANTİNLERİNDEN SONRA TABYALARIN KANTİNİNİ DE ALDI!

Ali Rıza Avşar’ın mahkemelik olan GESTAŞ Kantin ihalelerinin ardından restorasyonu tamamlanma aşamasında olan Hamidiye Tabyaları’nın kantin ihalesi de ortak olduğu şirketlerden birinin aldığı iddia ediliyor.

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •