NAİM MAKAS ”BIRAKIN ARTIK POLEMİK ÜRETMEYİ, ÇANAKKALE HİZMET BEKLİYOR”

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, 12 Kasım saat 12.00’de, AK Parti İl Başkanlığında bir basın açıklamasında bulundu. Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek ve belediye meclis üyelerinin de yer aldığı basın toplantısında İl Başkanı Naim Makas ,Çanakkale’de ki mevcut sorunlara dair detaylı açıklamalara yer vererek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural’ı sert sözler ile eleştirdi.

Naim Makas son günlerde yaşanan tartışmalar ile ilgili olarak ”Bırakın artık polemik üretmeyi, Çanakkale sizden hizmet bekliyor. Şurada yanı başımızda ilklerin ve enlerin yaşandığı, yaşatıldığı İnşallah hepimizin göğsünü gere gere anlatacağımız bir köprü inşa edilirken, eskisi enkaz yenisi de enkaz olan yapıların sorunlarını çözün artık. ” dedi

Toplantı da Çanakkale’nin kanayan yarası SOSYAL KONUTLAR ile ilgili konuşan Başkan Makas, Belediye’nin bitmeyen Hizmet Binası ve Cennet Otoparkını da gündeme taşıyarak, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural’a ”Sorunun Çözümü Sizsiniz” diyerek seslendi.

AK Parti İl Başkanı Naim Makas, “”Biz elimizden geleni yaptık” ifadelerini kendilerinden duyduk. Belki de ellerinden gelen gerçek manada budur. Biz kendilerinden, yerel yönetimin kendilerine yüklediği sorumluluk neticesinde sorunları çözmesini beklerken, “Biz elimizden geleni yaptık” söylemini anlamsız buluyoruz. Yöneticiler sorumluluk sahibi olanlar, sorunları çözmekle mükelleflerdir.

Aynı konuşmanın devamında, “Ben oraya TOKİ’yi sokmadım” şeklindeki ifadeleri bize bu sürecin 7 yıllık serüvenini bir kez daha hatırlattı. Dönüp baktığımızda, bu ifadelerin altında biz tezatlık ve tutarsızlık görüyoruz. 7 yıl önce sayın Gökhan, devletimizin önemli bir kuruluşu olan, önemli hizmetleri olan kuruluşunu, adeta bir çete gibi görerek, “Ben TOKİ’yi buraya sokmam” ifadelerinin yerini bugün “Gelsin TOKİ burayı yapsın” ifadeleri almıştır. Bu tezatlığı anlamakta güçlük çekiyoruz. İnsanlarımızın anlayışı ile alay mı ediliyor?

Söylemler bunlarla da kalmıyor. “Ankara’dan TOKİ mi gelir başkası mı gelir bilemiyorum” diyerek, alay eder bir üslupla bunu ifade ediyor oluşu da bir fecaattir. Sayın Başkan siz bilmeyeceksiniz de kim bilecek? Başkanım siz ne zaman bilecek diye biz bekliyoruz. Siz bilemeyecekseniz belki il başkanınız bilir. İl Başkanınız bize söyler. Artık birisi bu problemleri bilsin ve üzerine gitsin. Ama belediye başkanı ama belediye başkanına başkanlık eden yerel politikalardan da sorumlu olan il başkanı. Artık birisinin bu sorunları bilmesi lazım.

Her defasında sürüncemeye sokulan bu meselenin aslında, gerçekte bu şekilde  olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Oradaki meselenin riskli alan ile çözülmesi ile ilgili bir gereklilik katiyen yoktur. Oradaki mesele riskli yapıların yenilenmesi meselesidir. Riskli yapılar nasıl yenilenir? Riskli yapılar riskli binaların analizleri yapılarak yenilenir. Ben de inşaat mühendisi olduğum için bildiğim için söylüyorum. Bu kadar da emin söylüyorum.

Riskli yapıları tespit edersiniz. Dönüşümünü sağlarsınız. Riskli alan ilan edilmiş, edilmemiş bunlar detaylar. Bu konu 13 yapının riskli alan olduğu tespit edilmiş ve yapı tespiti yapılmayan binalar var. Kalan binalarında riskli yapı analizini yaparsınız. Bu yapıları yenilersiniz.

“Bu meseleyi çözeceksiniz”

Sizin sözünüz değil mi “Bu benim problemim. Ben çözeceğim bu sorunu.Ben buraya TOKİ’yi sokmam” onu sokmam, bunu sokmam. Başkanım, kusura bakmayacaksınız. Bu meseleyi çözeceksiniz. Bu meseleden kaçmayacaksınız. Bu mesele kaçılacak bir mesele değil.

Riskli alan ilan edilmez ise şöyle olur, böyle olur söylemlerine katılmıyorum. Riskli bina tespiti ve riskli binaların tespitinden sonra yenilenmesi sürecinde, devletimizin birçok konuda destekleyici yardımları var. Hiçbirinin birinden farkı yok. Artık buradan bir siyaset devşirmenin mümkün olmadığı ortadadır. Bizler hizmet bekliyoruz.

Bu 13 yapı riskli yapı tespit edildi ve hala orada duruyor. Bu yapılar dönüştürülmek zorundadır. bugün bir deprem olsa bunun vebalini kim verecek. Bunun hesabını kim verecek?”

Çanakkale’nin bu sorunlar ile anılmasını istemediklerini kaydeden Başkan Makas ”Bu kentte yıllar sonra ben yenilenmesi yılan hikayesine dönen sosyal konutlar meselesi ile yapımı bitmek tükenmek bilmeyen şantiyelerin hikayeleri ile büyüdüm diyen bir gençlik olacak. Yıllar sonra bizim çocuklarımız gençlerimiz diyecekler ki biz bitmek tükenmek bilmeyen bu hikayeler ile büyüdük. Biz şehrimizin böyle anılmasını istemiyoruz. Gençlerimizin şehirlerimizi böyle anmasını istemiyoruz. Biz kıymetli bir şehirde yaşıyoruz. Bırakın artık polemik üretmeyi, Çanakkale sizden hizmet bekliyor. Şurada yanı başımızda ilklerin ve enlerin yaşandığı, yaşatıldığı İnşallah hepimizin göğsünü gere gere anlatacağımız bir köprü inşa edilirken, eskisi enkaz yenisi de enkaz olan yapıların sorunlarını çözün artık. ” ifadelerine yer verdi

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •