EFSANE FUTBOLCU HAYATA VEDA ETTİ.!

Futbolun yaşayan efsanelerinden Maradona, bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatının ardından dinlenmeye çekilmişti. Maradona’nın kalp krizi geçirerek öldüğü öğrenildi.

Futbolun en büyük yıldızlarından biri olarak gösterilen, dünya kupasında attığı golle hafızalara kazınmış, Arjantin ile dünya kupasını kaldırmıştır. Futbol oynadığı yıllarda attığı goller ve yeteneğiyle ön plana çıkan Arjantinli yıldız, özel hayatıyla da sıkça gündeme geliyordu.

Ünlü futbolcu birçok defa uyuşturucu ve alkol tedavisi görmüştü.

MARADONA NEDEN ÖLDÜ
Maradona bir süre önce beyin ameliyatı geçirmişti. Ameliyatının ardından dinlenmeye çekilen Maradona’nın geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybettiği açıklandı. 

Arjantin medyası tarafından yapılan haberlerde Maradona’nın ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar sonucu kalp krizi geçirdiği ifade edildi.

Arjantin’in en bilinen spor sitesi Clarin’in haberine göre Maradona bir gün önce kalp kriiz geçirmişti.

“Arjantin Milli Takımı ile dünya şampiyonu, bu çarşamba sabahı San Andrés mahallesindeki evinde, Tigre’nin Buenos Aires maçında kafasına ameliyat olduktan sonra birkaç gün yaşadığı yerde hayatını kaybetti. Maradona 30 Ekim’de 60 yaşına basmıştı.”
 

MARADONA KİMDİR
Diego Armando Maradona, 1960 doğumlu, Arjantinli teknik direktör ve eski futbolcudur. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir.Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü almıştır.

Transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcudur. Barcelona’ya 5 milyon £ karşılığında transfer olup rekor kırdıktan sonra Napoli’ye 6,9 milyon £’a transfer olarak yeni rekor kırmıştır. Maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell’s Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştır. Arjantin adına 91 millî maça çıkmış ve 34 gol atmıştır.

Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası’nda, Batı Almanya’yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. O maçtan sonra Altın Top ödülü almıştır. Aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere’ye iki gol atarak 2-1’lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. İlk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole “Tanrı’nın eli” denmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından “Yüzyılın Golü” seçilmiştir.

Maradona, sporun en tartışmalı ve haber değeri taşıyan figürlerinden biri olarak kabul edilir. İtalya’da 1991 yılında başarısız geçen bir kokain testinden sonra 15 ay boyunca futboldan uzaklaştırılmıştır. ABD’de efedrin testinin pozitif çıkması sonucu 1994 FIFA Dünya Kupası’nı evinde izlemek zorunda kalmıştır. 2005 yılında önemli miktarda kilo vermiş ve kokain bağımlılığının üstesinden gelmiştir. Açık sözlülüğüyle, basın ve spor yöneticileriyle anlaşmazlıklarıyla çokça gündeme gelmiştir. Teknik direktörlük tecrübesinin çok az olmasına rağmen Kasım 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 FIFA Dünya Kupası’nda istifa etmiştir.

Geçirdiği beyin ameliyatının ardından Tigre’deki evinde tedavi sürecini geçiren Maradona, Arjantin medyasının haberine göre- 24 Kasım 2020’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •