CHP’li Ali AYGÜN ”Üye Bazında Önseçim Yapılacaksa Başkanlığa Adayım”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) etkili isimlerinden, Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Kepez Belediye Meclis Üyesi olan Ali AYGÜN ile Yerel Seçimler yaklaşırken, Çanakkale ve Kepez siyaseti üzerine Çanakkale 18 Mart Medya Grubu olarak bir Röportaj gerçekleştirdik.

Soru Cevap Şeklinde Gerçekleştirdiğimiz Röportajın detaylarını siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz;

  • Yerel seçimler yaklaştı, Çanakkale’de siyasal yapıyı nasıl görüyorsunuz?

Çanakkale’de yerel siyaset, ülkenin genel siyasi yapısıyla birebir benzerlik içinde. 24 Haziran seçimlerinden sonra CHP içinde bir dalgalanma yaşıyoruz. CHP seçmeni belki de ilk kez gözle görülür bir reaksiyon gösteriyor. Bu durumu çok iyi okumak zorundayız. Önümüzdeki yerel seçimlerde partimizi başarıya götürecek anahtar kelime “uzlaşı”dır. Uzlaşı ortamı sağlandığı zaman, partinin bütün kademeleri birlik ve beraberlik içinde toplumsal sorunları algılama ve çözüm önerileri getirme konusuna odaklanabilecektir.

  • Kepez’de beş yıla yakın meclis üyesi olarak görev yaptınız, Kepez’in gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Size göre Kepez ilçe olmalı mı?

Bence Kepez mutlaka ilçe olmalıdır. Zaten adı belde, kendi ilçe durumdadır. Nüfusumuz şu anda yaklaşık 27500 kişi. Nüfus artış hızımız %10/yıl. 2014 yılından bu yana, beş senede nüfus yaklaşık 10.000 kişi arttı. Beş sene önce 3000 kişi/km² olan nüfus yoğunluğu, bugün 4500 kişi/km² noktasına vardı. Kepez’i artık belde statüsü içinde yönetmek pek mümkün değildir. Nüfus ve yapılaşma alanı büyümektedir. Daha geniş alan ve daha kalabalık nüfus hizmet beklemektedir. Kepez’i kendi iç dinamikleriyle değerlendirirsek, kesinlikle ilçe olması gerektiğini rahatlıkla görebiliriz.

  • Kepez’de yaşayanların yerel yönetimden beklentileri nelerdir?

Uzun süredir, Kepez’de yaşayan yurttaşlarımızla istekleri, beklentileri ve önerileri hakkında konuşuyorum. Kepez halkının yerel yönetimden beklentilerini çok iyi algıladığımı biliyorum. Bu beklentileri ana başlıklarda topladım. Her sorun için en az bir, bazıları için birden fazla çözüm projelendirdim. Bugün Kepez’de yaşayanların isteklerinden yola çıkarak yazdığım, Kepez ve Ulaşım, Kepez ve Çevre Sorunları, Kepez ve Üniversite, Kepez ve Sosyal Yaşam, Kepez ve Kültür-Sanat-Spor gibi başlıklarda topladığım20 projem var. Bunlar benim değil, Kepez’de yaşayanların düşüncesidir.Birkaç spesifik konu dışında genel olarak Kepez’de yaşayanların beklentileri ortaktır. Hamidiye Mahallesi sürekli gelişen ve değişen en yeni mahallemiz. Hamidiye Mahallesinin biraz daha özel sorunları ve eksikleri var. Onları ayrıca değerlendirmek gerekir.

Bunun dışında benim ileriye dönük endişem kontrolsüz nüfus artışı ve buna bağlı plansız kentleşmedir. Bu nüfus artışı normal değildir, kontrol altına alınmazsa trafik, otopark sorunu, suç oranında artış gibi konular başta olmak kaydıyla pek çok sorunu beraberinde getirir.

  • Kepez’in sorunlarına çözüm getirmek için önerileriniz var mı? Önümüzdeki seçimlerde yerel yönetime talip olur musunuz?

Evet, elbette olurum. Yerel yönetim konusunda partimden görev talep ederim. Eğitim, kariyer, donanım, vizyon ve yerel yönetim deneyimi konularında kendime çok güvenirim. Eğer üye bazında önseçim yapılacaksa, Kepez Belediye Başkanlığı için partimin aday adaylarından biri olmayı çok isterim. Bu konuda fazla fazla hazırım.” ifadelerine yer vererek CHP’de Adaylık konusunda sahaya ilk çıkan siyasilerden biri oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir