Çanakkale CHP Toz Duman. Dayatma İl Başkanı Delegeyi Gerdi

Siyaset uzun solukludur demiştim, aynı fikirdeyim. Çanakkale hala savaş alanı ama İşler bu sefer iyice kızışmış durumda, öfkelilerin sayısı katlanarak artmış, kimse bu koltuk, bu yetki ve güç ilelebet benim diye sahiplenmesin demiştim, görüyorum ki kaygılar ,korkular savaşlar ve saf değiştirmelerle birlikte kamplaşmalar gözle görülür şekilde tüm hızıyla artarak devam ediyor. Ölüleri yanyana gelmez denenler kolkola girip filmin sonunda sözde demokrasi şöleni yapmayı bekliyor.

Şöyle biraz arşivleri açalım ; İsmail Özay döneminden sonra koltuğu devralan ve üst üste seçimleri kazanan Ülgür Gökhan ilk zamanlarda önce Muharrem Erkek ve İsmet Güneşhan‘ı Belediye Meclis üyeliği makamlarına taşımış; hem CHP tabanına, hemde Çanakkale kamuoyuna karşı ellerini tutup havaya kaldırarak tanıtmıştı. (KURMAYLAR)

Bilindiği üzere Ülgür Gökhan o dönemdeki İl ve Yurt dışı gezilerde makamını vekil olarak ”KURMAYIM” dediği Muharrem Erkek’e bırakırdı. O zamanlar şimdinin CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Muharrem Erkek, Ülgür Gökhan’sız bir hiçti ve onun varlığı olmadan bırakın Ülke genelini Çanakkale’de dahi esamesi okunmazdı...

Başkan Gökhan sonrasında Belediye iştiraklı Spor Kulübünün başına, hemde Belediye Meclis Üyeliği ve de Başkan Vekilliğine çok güvendiği bir diğer isim olan İsmet Güneşhan‘ı getirdi..

Üst üste galibiyetlerde Belediye Başkanı olarak seçilen Ülgür Gökhan her seçim sonuçlandığında; kurmayları olarak gördüğü Muharrem Erkek ve şu anki mevcut il Başkanın İsmet Güneşhan’ın da yer aldığı coşkulu kalabalıkta; herkesin eleştirdiği, parti tabanından tutun da ana kademelerine kadar tepki gören Danışmanı ve Yardımcısı olarak bilinen Remzi Yiğit’in sahnede elini tutup havaya kaldırarak ”tek başıma değil seçimi kazanmamızın en büyük ortağı da Remzi Yiğit’tir” sözü hala dün gibi hafızalarda..

GÖKHAN’A KARŞI- ERKEK, GÜNEŞHAN VE YİĞİT İTTİFAKI..

Tabiiki de bilindiği üzere ilk günden, son yerel seçimlere dek çok şeyler değişti.. Süreç içerisinde Ülgür Gökhan ; Meclis üyeliği ,Başkanvekiliği, Belediye ve parti içerisinde ki inisiyatifleri hatta Belediyenin kurumsal şirketlerinin yönetimini dahi Canlarım Yoldaşlarım Kurmaylarım dediği Muharrem Erkek, Remzi Yiğit ve İsmet Güneşhan‘a tabiri caiz ise altın tepside bahşetti..

Akabinde Yürü Be Muharrem dedi… Ondan bana asla ihanet gelmez diyerek Muharrem Erkek’i Milletvelliği koltuğuna getirdi..Sonrasında ise CHP’nin Genel Başkan Yardımcılığına kanalize ederek iteledi..

Şimdilik ,daha sonraki yazılarımızda ele alacağımız ve merak edilen o süreci atlayalım ve bu arada yaşananları kısmende olsa birazcık hatırlayalım..

Bilindiği üzere Ülgür Gökhan ve yönetimini bir çok süreçte eleştirdik, doğru görmediğimiz yönlerini kaleme alarak kamuoyu ile paylaştık ama reel olan gözle gürünen parti içi unsurları da atlamak ne bize nede kalemimize yakışmaz dedik ve de yazdık.

Özet ile azizim bilindiği üzere Ülgür Gökhan aday gösterildiği ve girdiği her seçimde ekibi ile birlikte hareket ederek, rakipleri; Murat Efe, Mehmet Daniş ve son yerel seçim de Ayhan Gider’i büyük bir farkla yenerek üçüncü kez Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmuş oldu.

Kurmaylarını da her fırsatta gündeme taşıyarak galibiyetin paydaşları olarak gönül tahtına da oturttu.

Gelelim o dönemin Belediye Meclis Üyesi İsmet Güneşhan’a ; Gökhan açıkçası politikası ne kadar eleştirilse de ,kurmaylarını; yürüyoruz dediği yoldaşlarını hiç satmadı.. Güneşhan’a hem Belediye Sporun, hemde CHP’nin Çanakkale il Başkanlığı görevinin verilmesi için üstün çaba sarfetti.. Neticeten bu zaferini de meydanlarda meşaleler ile kutlayarak ilan etti..

Günümüze baktığımızda ise Başkan Gökhan’ın Çanakkale CHP’de skandalların kahramanı olarak tanınan Remzi Yiğit‘i hem partiden, hem de Belediye odağından uzaklaştırıldığını apaçık görüyoruz.. Gerekçelerinin ise sadece parti tabanın eleştirileri değil Ülgür Gökhan tarafından da Remzi Yiğit’e karşı ”ARTIK BEN BU KADARINI YUTAMAM ARKADAŞ – ZARAR VERİYORSUN..” boyutuna geldiğini de biliyoruz..

30 yıllık dostluğu ne bozdu..

Tabiiki de Koltuk. Belediye Başkanlığı Koltuğu.. Önce Muharrem Erkek istedi o koltuğu, sonrasında ise İl Başkanı İsmet Güneşhan’ı sürdü sahaya. Ülgür Gökhan’ın yolunu ayırdığı ,parti tabanının karşı çıktığı her kim var ise onlar aldılar yanlarına. En büyük desteği ise parti üyesi olmamasına rağmen CHP’nin delege avcısı ,veri tabanı ustası, eski tüfeklerden ,son süreçte ise AŞK ADAMI olarak tanınan Remzi Yiğit‘i de çektiler saflarına.

CHP Tabanının Parti GELENEĞİ GEREĞİ birden çok adayın sahaya çıkacağı ,sandığın ortaya konulduğu ve delege ile üyenin iradesinin karşılığını bulduğu ön seçim ve kongreleri desteklediği biliniyor. Ancak an itibari ile ibreler tam aksini gösteriyor. Kafalarda soru işareti, tabanda ise tepki ile yükselen bir ses ”YOKSA DAYATMA İL BAŞKANI mı geliyor.?”

Yaklaşan İl Başkanlığı seçiminde (kongrede) şimdilik delegeler Ülgür Gökhan’dan yana. Ancak olası bir adayın isminin öne çıkması durumunda ise karşı taraflarca ya önü kesiliyor yada şehir klüplerinde, lokal ve restoranlarda pazarlıklara kurban ediliyor.

Ülgür Gökhan’ın safında ise; son dönemde gerek belediye başkan adayı olmasında , gerekse yerel seçimi kazanmasında büyük payı olan Siyasi Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ile birlikte Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık yer alıyor.

Muharrem Erkek kışkırtması ile Genel Merkezin her ne kadar İsmet Güneşhan tek aday çıkacak ısrarı ve aba altından gösterdiği sopası ön planda olsa da, CHP ‘de TABAN DESTEKLİ olası sürpriz adayların çıkması da bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ilçe kongrelerinde ve Protokollerde dahi bu iç savaş ve soğukluğun tabana da yansıdığını bariz bir şekilde gördük. Parti içi bu İki grup birbirlerine bırakın sarılmayı, selam dahi vermiyor. Özetle azizim uzun zamandır dışarıdan süt liman görünen Çanakkale CHP’de ortalık halihazırda Toz Duman..

An itibariyle Delegeyi arkasına alan Ülgür Gökhan ve ekibi pes edecek gibi gözükmüyor lakin ilerleyen süreçte İttifak ve uzlaşılar ne hal alır, netice ne olur şimdilik bilinmez..Ancak sonuç her ne olur ise olsun, bu iki grup bundan sonra uzlaşıp, öyle kolayca da bir araya gelmez.

Uzun yıllardır kongreler ve seçimler sonrasi tırpan ve kelle avcılığı yapılırken göz yumanlar,pazarlıklara müdahil olanlar,sıra bana da geldi gelecek telaşında, CHP’de Hasat mevsimi yaklaştı,kim ne ekti ise onu biçecek.Ardından gene birileri DEMOKRASİ diye bağırmaya devam mı edecek.? Bilinmez.. Kalın sağlıcakla

Dip Not: Özet ile CHP’ de bir kısım Direnişçi Habil’ler, her geçen gün ise içlerinde çoğalıyor Kâbil’ler..

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •