Çanakkale’de Sokağın Sesi.! Tabanın Beklentisi.!

Herhangi Bir Resmi Açıklama Yok Ama…!

2019 Yerel Seçimleri yaklaşırken Çanakkale AK Parti için bir çok ismin Belediye Başkanlığında aday adayı olacağı konuşuluyor, herhangi bir siyasiden resmi bir açıklama ve takvime dayalı olarak başvuru olmamasına rağmen,sokaktaki vatandaş ve AK Parti tabanında beklenti içerisinde olan vatandaşlar ,aday olarak görmek istedikleri isimleri açıkça söylüyorlar.

Herhangi bir sıralama yapmaksızın Sokağın ve Parti tabanının sesini yukarıdaki şablonda belirttik. Kim başvuru yapar,kim bende varım der halihazırda bilinmiyor lakin kulislerde konuşulan ve Ak Parti tabanında gönüllerden geçen isimler bunlar;başvurularda üç eksik beş fazla olur onu önümüzdeki süreç gösterecek.

Genel Seçimlerde Bülent TURAN faktörü ile Çanakkale’de Zaferle çıkmış güçlü bir AK Parti yapılanması mevcut,Parti tabanından gelip her kademede görev yapmış Kadın bir adayın;Jülide İSKENDEROĞLU’nun da rolü asla göz ardı edilemez ;öncelikle bunu herkes kabullenmeli ,Ancak yerelde bu nasıl bir hal alır, AK Parti için sonuç aynı mı olur şimdiden bunu kestirmek ise çok zor.

Lakin Genel ve Yerel seçimleri birbiriyle karıştırmamak gerek.. Şeçmenin buradaki beklenti ve kriterleri çok daha farklı.. Çünkü bu sefer seçmen evini, sokağını ,mahallesini, şehrini dizayn edecek güveneceği adayı listede görmek istiyor.. Vekiller Genel seçim çalışmaları boyunca ellerinden gelenin fazlasını yaparak,gece gündüz demeden köy köy ,kapı kapı gezdiler,seçmenle kucaklaştılar,vaatlerini ve duruşlarını seçmene aktarabildiler;Neticeyi de hep beraber gördük..

Artık burada onlardan çok şey beklemek yada olası bir mağlubiyette seçimin sonucunu Milletvekillerine bağlamak akıl ve ahlak dışı olur.

Burada en büyük iş Teşkilatlara ,Parti yönetimlerine düşecek, çıkarılacak İl genel,Belediye Meclis üyeleri aday adayları bunlar YEREL’de de çok önemli faktörler olarak görülecek.seçmen sadece Adaya değil,Adayların il genel,belediye meclis üyelerini de Genel Başkan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da üzerine basa basa söylediği liyakat tevazu ,dünden bu güne geçmişi,duruşu kriterlerine de bakacak.. Kısacası partisinin logosunu gören herkes elindeki mühürü öyle kolay oraya basmayacak..

Yaklaşan yerel seçimlere dair bazı soru işaretleri, hafta sonunda Kızılcahamam’da yapılan toplantıda biraz daha belirginleşti.
Daha önce;Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim takviminden önce hareket etme kararı alan AK Parti, bu doğrultuda belediye başkan adaylarını da ilk belirleyecek parti olacak.
Aktarılanlara bakılırsa;
Seçimlerde belediye başkan adayı olmak isteyenlerin başvuruları, 5 Kasım’da başlayacak ve 12 Kasım’da da sona erecek.
Bu tarih;tüm seçim bölgeleri için geçerli olacak.Keza;Yapılacak geniş çaplı değerlendirmeler sonrasında da, yola devam edilecek mevcut belediye başkanları ile yeni adayların da, yıl sonu itibariyle açıklanmasının beklendiği ifade ediliyor.
Bu arada; MHP kurmaylarıyla yapılan “gönül ittifakı” görüşmelerinde her ne kadar ikinci tur yapıldıysa da, AK Parti’nin tüm seçim bölgelerinde aday gösterme kararlılığı sürüyor.
Yine;Ankara ile yaptığımız bazı görüşmelerde şu durumu bir kez daha teyit etme imkanımız oldu.
Aslında;Bazı mevcut belediye başkanlarının karneleri belli olmuş.
Yani;Aralık sonunda, hangi başkanlarla yola devam edilmeyeceğinin belli olduğu ancak, aday belirleme prosedürlerinin tamamlanmasının beklendiği ifade ediliyor.
Bu noktada da; mevut Belediye başkanlarının,aday adaylarının geçmişi, çalışmaları, popülaritesi ve bölgesindeki kendisine bakış açısının, hayli önemli kriterler olduğu önem kazanıyor.
Tabii;Bölgelerde yapılan gizli soruşturma ve anketlerin de önemi görülüyor.
Bunların Yanı sıra;Kendi partilisinin başkan olduğu yerlere başvuracak adayların da, mutlaka o ilçede ikamet etmeleri şartı bulunuyor.
Ve bu aday adaylarından da, neden aday olmak istediğine dair kısa açıklamasının ve de projelerinin bulunması da, istenilecekler arasında görünüyor.
Bir de; aday adaylığı sayısının bu kez hayli çok olacağına dair bir beklenti de var diyor, ilerleyen süreçte netleşmesi beklenen tabloyu ve detaylarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğimizi belirterek saygılarımızı sunuyoruz..

Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •