Bülent Turan ”O Bayrağa Uzanan El Kırılır…”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türk Bayrağı’nı yırtan ırkçı Yunan milletvekili Ioannis Lagos’a sert tepki gösterdi.

Turan, “Bayraklar bir milletin şerefi, onurudur. O bayrağa uzanan el kırılır” dedi.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bazı açılış ve temaslarda bulunmak üzere giden Turan, tepkisini şu sözlerle gösterdi: “Dün Avrupa Parlamentosu’nda bir ırkçı Yunan milletvekili Lagos adında ki aklı evvel, çıktı çok aşağılık bir hareketle bizim bayrağımızı yırtma densizliğinde bulundu. Çok zor değil. Bende şimdi cebimden bir Yunan bayrağı çıkartayım burada yırtayım. Ama bayraklar bir milletin şerefi, onurudur. O bayrağa uzanan el kırılır. Gazi Mustafa Kemal, İzmir’e işgalden sonra geldiğinde köşke giderken İzmirliler toplanmışlar, Yunan bayrağını köşkün merdivenlerine sermişler. ‘Paşam bas geç’ demişler. Ne yapmış Gazi Mustafa Kemal, ‘kaldırın onu’ demiş ve üzerine basmamış. Düşman olduğu halde savaş olduğu halde, bir başka ülkenin bayrağına basmamış. Bu devlet adamlığı ama Avrupa Parlamentosu’nda bayrak yırtmak bir şarlatanlık. Ben buradan sesleniyorum ey ırkçı vekil, sen adamsan gel o bayrağı Gelibolu’da yırt. Adamsan eğer gel Eceabat’ta, Çanakkale’de yırt bakalım ne olacağını görelim.

Sen o bayrağa el uzandığında ne olduğunu, İzmir’de ki dedene sor. Sen o bayrağa el uzandığında ne olduğunu beş parmak dağlarında ki babana sor. O yüzden herkes aklını başına alsın. Bu tarz toplumu tahrik eden, toplumun simgelerine el uzatan kim varsa haddini bilsin. O yüzden Avrupa Parlamentosu’na da sesleniyorum, o Parlamento’nun show yeri olmaması lazım. Avrupa Parlamentosu’nun kuruluş amacı, ilkeleri var. Hiç biri kalmadı. Adeta ırkçılığın, terör seviciliğinin merkezi haline gelmeye başladı. O bayrağı yırtan alçak kadar, ona seyirci kalanlar da sorumludur. O parlamentoda buna izin verilmemesi lazımdı. Ben tekrar tüm ilgilileri sağ duyulu olmaya davet ediyorum”dedi.

Haberi paylaşmak istermisin?