Bülent Turan ”Çözüm Ankara Değil Çanakkale Belediyesidir”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 8 yıl önce “Kentsel Dönüşüm Değil, Kentsel Yenileme yapılacak” diyerek seçim propagandası olarak kullandığı ve on binlerce lira harcayarak 13 katlı proje yarışmaları yaptığı depreme dayanıksız Sosyal Konutların dönüşümünde işin içinden çıkamadıklarını ifade etti. Ülgür Gökhan’ın Şubat ayı meclis toplantısında “Milletvekilimizden randevu alalım. O bizi, Bakanlık’ta ilgili kim ise, alalım dosyalarımızı elimize, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ile beraber Ankara’ya gidelim. Bakanlıkta anlatalım. Hükümetin şöyle bir iradesi var özellikle sayın Cumhurbaşkanının. Yüksek katlar olmasın diyor. Muhtemelen bizim proje yüksek katlı kalmış olabilir. Biz de kaç katlı olsun diyelim” ifadelerine ise AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “Sürecin başlamasından bugüne yaklaşık 10 yıl, seçimden bugüne ise 1 yıla yakın zaman geçmesine rağmen, bizim kürsüden konuyu gündem yapmamızdan sonra akıllarına randevu talebinin gelmesi manidar! Kaldı ki daha önce Sayın Başkan bizlerden randevu almış, bizleri ziyaret etmiş; ancak dosyasında sosyal konut projesine dair bir konu gündeme getirmemiştir” sözleriyle tepki gösterdi. Turan belediyenin eksiklikleri tamamladığında destek vermeye hazır olduklarının da altını çizdi.

Turan yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Çözüm Ankara Değil Çanakkale Belediyesidir

“Sayın Ülgür Gökhan, “Sosyal konutların dönüşümü için Bülent Turan’dan randevu isteyeceğiz.” demiş. Baş tacı, her zaman bekleriz; ancak şunu belirtmek gerekir ki sosyal konutlar meselesinin çözümünün yeri Ankara değil, Sayın Başkanın önemli bir oy oranıyla seçildiği Çanakkale merkez ilçe belediyesidir.

O Ziyarette Sosyal Konutları Gündeme Getirmedi

Sürecin başlamasından bugüne yaklaşık 10 yıl, seçimden bugüne ise 1 yıla yakın zaman geçmesine rağmen, bizim kürsüden konuyu gündem yapmamızdan sonra akıllarına randevu talebinin gelmesi manidar! Kaldı ki daha önce Sayın Başkan bizlerden randevu almış, bizleri ziyaret etmiş; ancak dosyasında sosyal konut projesine dair bir konu gündeme getirmemiştir.

Başkan Daha Yaşanabilir Bir Proje Acilen Sunmalıdır

Sosyal konutların yenilenmesiyle ilgili gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız gerekse bizler; her zaman, her platformda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sayın Başkan, Bakanlıkça belediyeye yazılı olarak bildirilen eksikleri acilen tamamlamalıdır. Çanakkale kimliğine aykırı, 13 kat gibi yatay mimariye uygun olmayan, mevzuata aykırı, 500 dairenin belediyede kalması gibi tartışma konusu olacak planlar değil; sosyal konutta yaşayanların beklentilerini karşılayacak, Çanakkale’mize yakışacak, daha yaşanabilir bir proje acilen sunmalıdır. Deprem, ne yazık ki kapımızda. Neredeyse her gün Manisa başta olmak üzere, çevre illerimizin sallandığını görüyoruz. Depreme hazırlık konusunda ivedilikle tedbirler almalıyız.

Şehrimize Büyük Bedeller Ödetmesinden Endişe Duyuyoruz

Bu geçen zaman zarfında neredeyse dünyanın en büyük köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü, Çokal Barajı, Taşoluk Barajı, 92 fabrikalı Ezine Gıda İhtisas OSB gibi dev projeler bitme aşamasına gelmişken; Anadolu’da çok sayıda ilin yaptığı kentsel dönüşümü merkez ilçe belediyesinin halen yapmamasının ileride şehrimize büyük bedeller ödetmesinden endişe duyuyoruz.

Eksiklikleri Tamamladığında Destek Vermeye Kararlıyız

Vekili olmaktan gurur duyduğumuz Çanakkale’mizde, Belediye projenin eksikliklerini tamamladığında, Bakanlıklar ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü safhaları, kira ve taşınma yardımı gibi ilgili hangi konu varsa bunların yerine getirilmesinde destek vermeye kararlıyız. Konunun takipçisi olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Haberi paylaşmak istermisin?