Başhekim Tali’den Plazma Bağışı

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Ufuk Tali’nin geçtiğimiz haftalarda koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Tali, o süreçte hem hastanede tedavi görmüş hem de evinde inzivaya çekilmişti. Virüs belasından kurtulup tekrar sağlığına kavuşan Başhekim Tali, zaman kaybetmeden görevinin başına dönmüştü.

Başhekim Tali, geçtiğimiz gün ÇOMÜ Pandemi Hastanesine giderek Koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere bağışta bulundu.

TALİ’DEN VİCDANİ SORUMLULUK VURGUSU

İmmün plazma bağışının ardından konuşan Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Tali, “Hastalık sürecini atlattıktan sonra vicdani bir sorumluluk olarak bağış yapmaya karar verdim. Bundan sonraki süreçte de yoğun bakımda yatan tüm hastalarımıza şifalar diliyorum. Ayrıca bu hastalığı atlatmış ve uygun olan tüm hastalarımıza da gönüllü olarak bağış yapmalarını öneriyorum” dedi.

ŞENER: “TALİ’NİN ROL MODEL OLMASINA AYRICA MİNNETTARIZ”

Tali, geçtiğimiz günlerde ise ÇOMÜ Pandemi Hastanesi’nde Koronavirüs hastalarına şifa olması için immün plazma bağışında bulundu. Konu ile ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, “Kendisinden alınan plazmayı şu anda yoğun bakımda yatan hastalardan uygun görülecek olana nakil aşamasına kadar getirdik. Bu aşamadan sonra hastamıza şifa olmasını diliyoruz. Başhekim Op. Dr. Tali’nin hem hekim hem de idareci kimliğiyle böyle bir bağış yaparak Türkiye’de de rol model olmasına ayrıca minnettarız. Bağış yaptığı hastaya sadece bir hekim olarak değil bir bağışçı olarak da katkı sağladı.”

PLAZMA BAĞIŞI NASIL YAPILIYOR?

“Plazma bağışı normal kan bağışından biraz farklı. Vatandaşlarımız senede üç kereden daha fazla kan bağışında bulunamıyorlar ama plazma bağışı haftada 2 kere verilebiliyor. Çünkü bu işlemi yapan cihaz tıpkı bir diyaliz cihazı mantığıyla çalışıyor, bağışçının kanını alıp sadece plazmaya ayırıyor. Yani hastanın kan değerlerinde herhangi bir değişim meydana gelmiyor. Bu sebeple sık bir şekilde plazma bağışçısı olabilirsiniz bu oldukça güvenilir. Covid-19 hastalığı geçirmiş bağışık hastalardan istediğimiz bu. Özellikle hastalığı atlattıktan sonra 90 ile 180 günlük periyotlar içerisinde antikorların kalitesi bozulmadan olabildiğince fazla plazma bağışı yapılmasını bekliyoruz.”


Haberi paylaşmak istermisin?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •