AK PARTİ’DEN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıldönümü dolayısı ile AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün ve Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu kutlama mesajı yayınladılar.

AK Parti Çanakkale Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün, İl Yönetim Kurulu Üyesi Burçin Altop, İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ve AK Parti Lapseki İlçe Kadın Kolları Başkanı Firdevs Kıroğlu, Kadın Hakları Günü’nde Çanakkale’nin ilk kadın milletvekili Zekiye Gülsen’in kabrini ziyaret ederek, kabri başında dua ettiler. Başkan Üstün, “Bu anlamlı günde, kentimizin ilk kadın milletvekili Sayın Zekiye Gülsen’i saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Ziyaretin ardından Kadın Hakları Günü ile ilgili açıklama yapan AK Parti Çanakkale Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün, “Bugün Kadın Hakları Günü. Aynı zamanda “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınmasının 86’ncı yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınlarımızın her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu ederek, bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıdı. 5 Aralık 1934’de Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, o dönemde Avrupa’daki bazı gelişmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmuyordu” diye konuştu.

“Kadınlarımız; annelerimiz, eşlerimiz, sevdiklerimizdir. Evine ekmek götüren emekçilerdir. Şiddetsiz bir yaşam, her kadının en temel insan hakkıdır” diyen Başkan Üstün, kadına yönelik fiziksel, cinsel, ekonomik şiddete ve tacize karşı durduklarını ve bu konuda mücadele verdiklerini vurguladı. Üstün sözlerine şöyle devam etti: “Bizler bu mücadele halindeyken, Atatürk’ün kadına, insana, ülkeye ve devlete verdiği değer ile ilerlemekteyken; Atatürkçülüğü bırakıp, Atatürk’e sarılan bir CHP ile karşı karşıyayız. İstanbul’da tecavüz vakaları yaşanıyor, CHP İl Başkanlığı (Başkanı) örtbas ediyor. Kadın kadının yanında olmuyor! Atatürk’ü kalkan olarak kullanmaktan vazgeçin. Sizler ayıplarınızı Atatürk’ün ardına sığınarak örtmeye çalışan, Atatürkçülüğü, bakış açısını, ilke ve inkılaplarını idrak edememiş bir zihniyetsiniz. Sadece, kendi fikirlerinizle çıkın sahneye! Örtbas ederek, susarak, milli değerler ardına sığınarak değil.”

Seslerini kadına karşı fiziksel, cinsel, her türlü şiddete ve tacize karşı sessiz kalanlara ve mağdur edenlere yükselten kadınların destekçisi olacaklarını belirten Başkan Üstün, “Kadınlarımızın bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada, insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit haklar ile hayatlarını istihdam etmeleri için yanlarında olacağız. Unutmayalım ki, ‘Kadına yönelik şiddet, insanlığa ihanettir.’ 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, şiddetin değil sevginin büyütüldüğü, vicdanlı yürekler ile çoğalmayı temenni ediyorum” dedi.

Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’da“5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıldönümü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Jülide İskenderoğlu “Varlıkları ile hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız; huzurlu, sağlıklı ve güçlü bir toplumun temel taşlarıdır. Temeli sağlam, doğru bir geleceğin inşası ancak kadınlara ve kadın haklarına sahip çıkılmasıyla mümkündür. 

Kadınlarımız, binbir fedakârlık, sonsuz sevgi ve hoşgörüleriyle yetiştirdikleri nesillerle, hayatın her alanında sağladıkları katkılarla ve aldıkları bütün sorumlukları en etkin şekilde yerine getirerek kendilerini tarih boyunca kanıtlamıştır.

Bu konu bizim için kadın meselesi değil medeniyet meselesidir. Her alanda kadınlarımızın eşit ve aktif yer alması ve iyi bir noktaya gelmesi bizim için son derece önemlidir. Bunlarla birlikte kadınımıza uygulanan şiddete, cinayetlere ve ayrımcılığa karşı her türlü kurumsal ve hukuksal çalışmaları sürdürmeye devam ediyoruz. Lakin bu konunun tam istediğimiz noktaya gelebilmesi için toplumumuzun bütünüyle bilinçlenmesi, eğitilmesi ve her canlının kutsal olduğu gerçeğinin içselleştirilmesi gerekmektedir. Sevgi, saygı ve hoşgörüyle hayal ettiğimiz, hedeflediğimiz gelecek çok uzakta değil.

Bu düşüncelerle 5 Aralık Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıldönümü’nü kutluyor, bu anlamlı günün hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Haberi paylaşmak istermisin?