17 PROJE ÇANAKKALE’NİN DEĞERİNE DEĞER KATACAK

Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2019 yılı için toplam 15 milyon TL’ye sahip olan iki mali destek programı ilan etti ve sanayi altyapısının geliştirilmesi ve işletmelerde stratejik yapılanma mali destek programları ile Balıkesir ve Çanakkale ilini kapsayarak, sanayi ve teknoloji alanlarında, üretim ve istihdamı doğrudan etkileyecek yenilikçi ve stratejik altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesine katkı sağlamayı amaçladı.

 Düzenlenen lansman toplantısına Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, Boğaz ve Garnizon Komutanı Kerem Levent Uça, Jandarma İl Komutanı Emrullah Büyük ve Çanakkale’nin birçok kurum müdürü katıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in konuşması ile devam etti. Kaşdemir, “Valimizin öncülüğünde Çanakkale’de yakın zamanda başarılı işlere imza attı ve atmaya devam ediyor. İş yapmaya niyetli olan, iş yapmaya hevesli olan, memlekete bir değer katma gayretinde olan herkes, ister özel sektör, ister kamu kurumu, ister sivil toplum kuruluşu olsun. Bu yolda beraber yürümeyi her zaman vazife bilmiş insanlarız. O yüzden buradaki toplantıyı çok önemsiyoruz.  Buradaki herkes bu memlekete daha ne katabiliriz,  bu memleketi bir adım illeri daha nasıl taşıyabiliriz. İşte burada olan seçkin insanlar hepsi bunun derdinde olan insanlardır. O yüzden bu toplantıyı çok önemsiyorum. 17 projeden bahsediliyor. Ümit ediyorum ki bu 17 proje, Çanakkale’nin geniş olan ufkunu biraz daha ileriye taşıyacak ve daha geniş ufukları görmemizi sağlayacak.  Biz de temsil ettiğimiz kurum adına bu yürüyüşün içinde olmaktan, böyle bir grubun içerisinde olmaktan, büyük onur ve şeref duyuyorum. Umut ediyorum ki tarih bu önemli ve güzel toplantıları yazacaktır ve torunlarımız hayırla gerçekleştirilen bu projeleri yâd edecektir. Biz de bu güzel yürüyüşün, bu güzel düşüncenin, denizde bir damla, çorbada bir parça tuz olması hasebi ile işin içerisinde olduk. Bu anlamda ben Güney Marmara Kalkınma Ajansına ve Çanakkale Valisine teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyonun bir lokomotifi olarak bütün kurumlar ile organizasyon sağlayarak, özel teşebbüslerle, özel çalıştaylarla destek olarak ve Çanakkale’nin güçlü yarınlarına bir şeyler katmak için çalışmaya devam etmekte. Ben bu çalışmaların Çanakkale’ye hayırlı olacağına inanıyorum” dedi.
 “ÇANAKKALE’Yİ DALIŞ TURİZMİNİN MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”
“Tarihi Alan Başkanlığı olarak, geleceğe imza atma anlayışı içerisinde Çanakkale’de bir dalış turizmi kapısını aralama gayreti içerisindeyiz” diyen Kaşdemir, “Özellikle turizm sektörünün çok yakından bildiği dalış turizminin Çanakkale’de olan karşılığını, Çanakkale’de olan gücünü görmek istedik. Ve Avrupa’da çokça sayısı bulunan batıklara dalma ihtiyacını, isteğini hem askeri kanallarımızla beraber, hem de valimiz ile beraber, diğer paydaşlarımızla beraber bu güç birliği ile ufak tefek engelleri aşarak Çanakkale’yi dalış turizminin merkezi haline getirmek istiyoruz. Burası hem Türkiye’de hem de dünyada çok karşılık bulan bir yer. Herkes Çanakkale’deki batıklara dalmak istiyor. Başkanları dalış turizmini özendirmek için sonradan gemileri, uçakları batırırken, bizim hazır var olan deniz altı zenginliğimizi, turizm potansiyelini kullanmak, değerlendirmek istiyoruz. Taleplere kayıtsız kalmamız mümkün değildir. O yüzden biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak burada yer almak istedik. Hem Güney Marmara Kalkınma Ajansı hem de Çanakkale Valiliğimiz buna destek verdi. Bu yürürlüğe zerre kadar desteği olan herkese bir Çanakkaleli olarak gönülden teşekkür ediyorum. Çanakkale yararında ne olacaksa bundan sonra hem şahsım hem de temsil ettiğim kurum olarak orada olacağız” ifadelerini kullandı.
 “ÇANAKKALE VALİLİĞİ BİRLEŞTİRMEK İSTERSE BÖYLE GÜZEL İŞLERDE BİR ARAYA GETİRİR”
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da konuşma yaparak, projenin önemine değindi.  Vali Tavlı, “Çanakkale Valiliği, kurum ve kuruluşları bir araya getirirse böyle güzel işlerde bir araya getirir. Toparlamak, birleştirmek isterse böyle güzel işlerde bir araya getirir. Özellikle 2017 yılında yine hep birlikte Çanakkale’nin bütün dinamikleri, kamu kurum ve kuruluşları, il genel meclis üyeleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, bütün Çanakkale hep birlikte bir yürek olduk, 2018 yılı Troya yılı olsun diye bir yola çıktık. Çanakkale gündemi hareketli, ülkemizin gündemi de hareketli. Burada arkadaşlar 17 proje seçtiler. Bu 17 proje Güney Marmara Kalkınma Ajansının içinde olduğu, desteklemeye çalıştığı kültür ve turizm projesi. Ama Çanakkale’mizde her ilçemizde belki 17 proje hayata geçirilmekte, uygulanmakta. Temsili olarak bu 17 proje, özellikle Troya Müze’mizin açılması nedeniyle Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından seçildi. 2018 yılında Güney Marmara Kalkınma Ajansı Başkanlığı da Çanakkale Valiliği’ndeydi. Özellikle 2018 yılında Güney Marmara Kalkınma Ajansı kaynaklarının yüzde 50’sini Çanakkale’ye tahsis etti. 2019-2020 yılında hayata geçecek projeler hepimizi heyecanlandırıyor ama ilimizde uygulanan devasa projelerin yanında bu projeler temsili projeler olarak kalmakta. Özellikle saygıdeğer cumhurbaşkanımızın katılımları ile 18 Mart 2017’de temelini attığımız 1915 Çanakkale Köprüsü dünya çapında bir vizyon proje. O proje ile bu tür projeler hayat bulmaya başladı. Çanakkale Ezine Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nden tutun yaklaşık, 8 bin-10 bin iş, aş, istihdam sağlayacak Çanakkale Teknopark ve diğer projeler yapılan bu vizyon projenin Çanakkale’ye getirmiş olduğu, daha köprümüz açılmadan ilimize katmış olduğu değerlerdir. Gelibolu feribot iskelesinin düzenlenmesi bile o vizyon projenin ilimize katmış olduğu değerdir” şeklinde konuştu.
 “17 proje ile ilgili yapılan çalışmaları arkadaşlarımız sunum yapacaklar. Burada yapılan çalışmaları, 2017 yılından bu yana emeği geçen siz değerli katılımcılara şükranlarımı ifade etmek istiyorum” diyen Orhan Tavlı, “Ama biz burada projeleri hayata geçirmeye çalışırken Çanakkale milletvekillerimiz, Ankara’da bütün kaynaklarını seferber ediyorlar ve en kısa zamanda en hızlı şekilde yaptığımız başvurular sonuçlandırılmakta, bu yüzden bakanlık bürokrasisine, Çanakkale milletvekillerine, saygıdeğer bakanlarımıza buradan şükranlarımı, teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.
 “ÇANAKKALE RUHU BARIŞ PINARI HAREKÂTI’NDA DA AYAĞA KALKTI”
Tavlı konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Söz konusu Çanakkale olunca, Çanakkale’de yapılan güzel hizmetler bir arada paylaşılması gündeme gelince konuşulacak anlatılacak çok şey var. Ama bugün biz sözün bittiği noktadayız. Nasıl 1915’te şanlı ordumuz, şanlı Mehmetçiğimiz destanlar yazdıysa, Çanakkale ruhu bu topraklarda doğduysa aynı Çanakkale ruhu ülkemizin korunması, ülkemizin terör örgütlerinden kurtarılması, terör örgütlerinin mazlum milletlere insanlığa verdiği zararı bertaraf edilmesi nedeniyle aynı Çanakkale ruhu Barış Pınarı Harekâtı’nda da ayağa kalktı, bütün Çanakkale aziz Türk milleti devleti ile el birliği içerisinde şanlı ordumuz, şanlı Mehmetçiğimiz destan yazmakta. Bu vesile ile vatanımız için, bayrağımız için, devletimiz, milletimiz için, kutsal değerlerimiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Kahraman gazilerimize minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum. Cenap Allah’ım yüce Türk devletinin ve aziz Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun.”
Konuşmaların ardından tanıtım filmi projeler tanıtıldı ve hakkında bilgi verildi. Videonun ardından dört ayrı başlıkta sunumlar yapılara, detaylı bir anlatım gerçekleştirildi. OPET Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı Troya Kültür Rotası ve Çanakkale Marka Kent Destinasyon Pazarlama Projesi hakkında bilgilendirme yapılmasının ardından lansman toplantısı sona erdi.
 Çanakkale’de iki yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanan projeler ise şu şekilde;
 
H.M.S. MAJESTİC BATIĞININ DALIŞ TURİZMİNE AÇILMASI
 Projenin amacı, Çanakkale savaşları esnasında batmış olan ‘Sualtı Kültürel Mirası’olarak tanımlanan batıkların etkin biçimde korumak ve yenilikçi yöntemler kullanarak dört mevsim dalış turizmine hizmet vermek. Bu projede Deniz Araştırmaları Batimetri Ölçümleri, optik görüntüleme, tüplü dalışlar gibi faaliyetler yürütülecek. Proje toplam bütçesi; 4.677.349.10 TL, GMKA sağladığı destek;  1.486.335.76 TL.
TROYA TARİHİ MİLLİ PARKI KARANLIK LİMAN – BİSİKLET YOLU VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Antik kentleri, tabyaları ve kıyı şeridini içine alarak, Troya Tarihi Milli Parkı’ndaki en önemli tur güzergahı olacağı belirtildi. Projenin sonuçlarında, alandaki zengin tarımsal üretimin tanıtımına ve agroturizmin gelişimine katkı sağlayarak bölge halkını kalkındıracak. Karanlık liman yolunda oluşturulması planlanan bisiklet yolunun uluslararası bisiklet yol ağına eklenecek. Proje bütçesi, bisiklet yolu ve çevre düzenlemesinin eş finansman olarak GMKA tarafından karşılanacak. GMKA finansmanı; 900.000 TL, idare bütçesi; 372.482.71 TL, toplam; 1.272.482.71 TL.
ANADOLU MİRASI: TROAS KÜLTÜR ROTALARI
Antik Troas bölgesine ev sahipliği yapan Çanakkale’de doğaya zarar verilmeden, yüzlerce yıldır var olan yürüyüş patikalarının bölge köyleriyle, antik şehirleriyle, tarihi ve doğal mekânlarıyla birleştirilecek. Dünyada çok bilinen, evrensel bir marka değeri bulunan, tarihi ve kültürel temaları içinde barındıran, toplamda 2 denizi, 2 yarımadayı, 2 körfezi, 2 adayı, 2 dağı, 1 boğazı, 47 antik kenti içine alarak 11 ilçe ve 80 köyden geçerek bütünsel 19 etabıyla yaklaşık 800 km’lik, 2 kıtayı birleştiren bir turizm destinasyonuna sahip dünyanın ilk ve tek yürüyüş parkuru Çanakkale’de hayata geçirilecek.
TARİHİ SU KEMERİ’NİN İHYASI
Çanakkale’de bulunan ve M.Ö. 31- M.S. 68 İulius – Kladiuslar dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi su kemeri turizme kazandırılacak. Tarihi Su Kemerinin İhyası Projesiyle Çanakkale turizmin geliştirilmesi, destinasyonlarının arttırılması, tarih ve doğa odaklı alternatif turizm merkezlerinin oluşturularak turizm sektöründen alınan payın artırılması hedefleniyor. Projenin hayata geçirilmesiyle Çanakkale’yi yıllık ortalama 20 bin yerli ve yabancı turistin daha ziyaret etmesi öngörülüyor.
KADIRGA SAHİLİ YOL VE AYDINLATMA DÜZENLEMESİ
Çanakkale’nin önemli turistik merkezi Ayvacık’ta bulunun Kadırga Sahili, yaklaşık 2 milyon TL değerindeki yatırımla daha güçlü bir turizm kimliğine kavuşacak. Kadırga Sahili Yol ve Aydınlatma Düzenlemesi Projesi, Assos Antik kentine komşu Kadırga Koyunda ve çevresinde kanalizasyon, aydınlatma, gezinti yolları ve çöp sistemlerinin kurulması ve yenilenmesiyle, tüm yıl boyunca tercih edilen, marka değeri yüksek, gelişen bir destinasyon olması amaçlanıyor. Aydınlatma direklerinin elektrik – 212.483.85 TL, granit parke taşı döşenmesi 1.332.489.50 TL, kanalizasyon – altyapı işi – 224.200.00 TL, aydınlatma direkleri – 156.33375 TL mekan çöp kovası -17750.50 TL toplam 1.999.897.60 TL.
TROYA MÜZESİ 3D PROJEKSİYON MAPPİNG
Troya’nın hikâyesi modern müzecilik yöntemleriyle yeniden anlatılması amaçlanıyor. Troya Müzesine yapılacak 3D Mapping uygulamasıyla Çanakkale’nin Kültür Turizmine katkı sağlayarak Troya Müzesi’nin tanıtımını sağlamak ve Troya’ya yeni bir turizm ürünü kazandırılması hedefleniyor. Projenin bütçesi, 2 milyon TL.
ZEYTİNİN TARİHSEL SERÜVENİ: GÜLPINAR ZEYTİNYAĞI MÜZESİ
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi, Gülpınar köyünde yapılacak 1,5 milyon Türk Lirası değerindeki bu proje ile sosyo-kültürel ve turizm anlamında kesintisiz ve sürdürülebilir pozitif etki yaratmak hedefleniyor.  Bu doğrultuda restore çalışmalarıyla müze haline getirilecek yapıyla yakınında bulunan Apollon Smintheion ören yerine gelecek ziyaretçiler için yeni bir çekim merkezi oluşturulacak. Müze hem geleneksel zeytinyağı müzesi şeklinde işlevlendirilecek hem de ziyaretçilere geleneksel zeytinyağı üretim safhalarını sunulacak.
LAMPSAKOS’TAN LAPSEKİ’YE SAHİL BANDI DÜZENLEMESİ
1,5 milyon Türk Lirası değerindeki Lampsakos’tan Lapseki’ye Projesiyle, sahil şeridinde ziyaretçiler kronolojik bir tarihi yolculuğuna çıkıyor. Helenistik Dönem, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olarak 3 ana etapta planlanan proje ile şehir merkezinde 73 bin metrekarelik sahil şeridinde düzenleme yapılması hedefleniyor.
ÇARDAK TİCARET MERKEZİ YAPIMI
Köprünün yapımından sonra ortaya çıkacak Lapseki ve çevresinin lojistik merkez kimliğinin değerlendirilmesi, gıda ve tarım sektöründe marka değerinin yükseltilmesi amacıyla Çardak Ticaret Merkezi yapılıcak. Çok fonksiyonlu olarak tasarlanan ticaret merkezinde yöresel ürünlerin pazarlanması için gerekli imkânların yaratılması, girişimcilik ve markalaşmanın geliştirilmesi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insanların yetişmesine yönelik mesleki eğitimler verilmesi ve sosyoekonomik altyapının güçlendirilmesi ile işletmeler arasında işbirliği ağlarının geliştirilmesi hedefleniyor.  Kamuya toplam maliyeti; 8.690.000.00 TL, GMKA destek miktarı; 4.900.000.00 TL,
eş finansörler katkısı; 3.790.000.00 TL.
LAPSEKİ GELECEĞİNE KOŞUYOR
Lapseki Geleceğine Koşuyor Projesi, Çanakkale’nin termal turizmden aldığı payı artırmak, bölgenin kalkınmasına destek vermek, bölgenin turizm faaliyetleri ile marka değerinin ve turizm altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlamak amaçlanıyor. Bu proje ile birlikte, Kocabaşlar jeotermal sahasındaki mevcut doğal çıkış yakınlarında jeotermal sondaj yapılacak, eski doğal çıkışlı havuz restore edilerek termal tesis kurulacak, Kocabaşlar köyü ve civar köylerin ekonomilerine katkı sağlanacak.
TARİHİ SEFERŞAH HAMAMI’NIN KENT MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ PROJESİ
Ezine’de bulunan tarihi Seferşah Hamamı’nın müzeye dönüştürülecek. Mimari tasarım ve proje çalışmaları uzman tarihçi, Bakanlık müzecilik uzmanları ve deneyimli restorasyon uzmanları tarafından yapılan Seferşah Hamamı, yapılacak ek tesislerle ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte, her türlü detay düşünülerek planlanıyor. Seferşah Hamamı projesinin yanında dört dilde hazırlanacak Saklı Hazine Ezine rehberiyle, ilçe turizmde söz sahibi olmak istiyor.
TARİHİ SEYREDİYORUM: KİLİTBAHİR SEYİR TERASI
Eceabat’ta bulunan Kilitbahir’de tarihi öneme haiz tek bonetli bir tabya ile telgrafhanenin bulunduğu ve denizden 120 metre yükseklikte boğaza hâkim panoramik manzarasıyla yeni bir seyir terası oluşturuluyor. Proje kapsamında tabyanın bakım ve onarımı yapılarak ziyarete açılacak ve tarihi alana yeni bir noktası kazandırılacak. Böylece ziyaretçilerin, ziyaret süresi uzatılarak bölgeye yeni bir turizm ürünü eklenecek ve Kilitbahir’de önemli bir ekonomik katma değer kazandırılacak.
ÇANAKKALE DESTİNASYON YÖNETİMİYLE MARKALAŞIYOR
Çanakkale’deki tüm turizm paydaşlarının katkısı ve ortak aklıyla Çanakkale’nin bir bütün şeklinde tüm dünyaya tanıtılıyor. Çanakkale’nin Türkiye’de önde gelen kültür ve sosyal turizm merkezlerden biri haline getirmek, bir turizm destinasyonu olarak; dünya çapında örnek bir merkez haline getirilmesi ve uluslararası ölçekte turizm sektöründen alınan payın artırılması amaçlanan proje ile Çanakkale markası oluşturularak kalkınmasına yönelik yönetişim mekanizmasının kurulması ve sürdürülebilir bir modelin hayata geçirilmesi hedefleniyor.