15 Temmuz Kahramanı Çanakkale’de

15 Temmuz’un Seyrini Değiştiren Korgeneral Çanakkale’de..!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 2013 yılından bu yana Özel Kuvvetler Komutanlığı yapan ve son kararnameyle Çanakkale’deki 2’nci Kolordu Komutanlığı’na atanan Korgeneral Zekai Aksallı,Türk Milleti için önemli bir çok görev üstlenmiştir.

ŞAH FIRAT OPERASYONU’NDA YER ALDI

2013 yılında Özel Kuvvetler Komutanı olarak atanan Zekai Aksakallı,  Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olduğu dönemde, Suriye’nin Halep kentine bağlı Karakozak Köyü’nde bulunan ve  Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki tek toprağı olan  Süleyman Şah Türbesi’nin yine Suriye’nin  Eşme Köyü’ne taşındığı 22 Şubat 2015 tarihinde düzenlenen Şah Fırat Operasyonu’nda görev yaptı.

DARBE GİRİŞİMİNİN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aksakallı, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi sırasında darbeci general Semih Terzi’nin vurulması emri verip gecenin seyrinin değişmesinde etkili oldu.   Semih Terzi’yi öldürüp şehit olan Ömer Halisdemir’e ‘vur’ emrini veren Aksakallı, darbe girişimini önleyen isimler arasında yer aldı.

EŞKİYALAR BAŞARILI OLAMAYACAKLARDIR

Darbe girişimine karşı, “Eşkiyalar başarılı olamayacaklar” sözleriyle tepki gösteren Zekai Aksakallı, geçen yıl 28 Temmuz 2016 tarihindeki Yüksek Askeri Şura’da tümgenerallikten korgeneralliğe atanmıştı.Milli Savunma Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamesiyle de Çanakkale’deki 2’nci Kolordu Komutanlığı’na atandı.