Rebiye Ünüvar CHP’de ki FİNCANCI KATIRLARINI MI Ürküttü.!

BU NEYİN KORKUSU.?

Konuya girmeden gelelim hikayemize ;Fincancı katırlarını ürkütmek bir deyimdir. Fincancı katırlarını ürkütmek deyiminin anlamı,hassas ve hiç öfkelenmemesi gereken kişilerin öfkelenmesine neden olarak onların hışmını üzerine çekmek anlamında kullanılır.

Bu nedenle fincancı katırlarını ürkütmemek anlamında olumsuz yapıda ve nasihat şeklinde kullanılır. Yahut bir öfkelenme durumuyla hışma uğrayınca olumlu yapıda da kullanılır.

Fincancı katırlarını ürkütmek deyiminin hikayesi şu şekildedir:

Hoca, mezarlık ziyaretindeyken, ayağı takılır ve bir çukura yuvarlanır. Toparlanır ve üstü başı toz olur. Üstünü silkelerken, aklına çukurda yatıp, öldükten sonraki kabir hayatını kendi kafasında anlamlandırmaya çalışır.

Sual meleklerinin sorularını merak edip yatar. Biraz bekler, Mezarlık yolundan fincan taşıyan insanların kervanı geçer. Bir sesler duyan Hoca, kıyamet koptu sanırcasına, ayaklanır. Hoca’nın mezarlıktan çıktığını gören katırlar, ürker ve bütün fincanlar kırılır.

Kervan sahipleri, Hoca’nın nereden çıktığını ve kim olduğunu sorar. Hoca, mezardan çıktığını ve ölü olduğunu, dünyayı seyre geldiğini söyler.

Kervan sahipleri öyleyse, sana dünyanın kaç bucak olduğunu gösterelim deyip, soplarla Hoca’yı kovalar ve darp ederler.

Eve dönen Hoca’nın halini gören hanımı, ne olduğunu merak eder ve sorar. Hoca, öteki dünyadan geldiğini söyler. Hanımı, ya öyle mi, ne var ne yok diye sorar. Hoca da fincancı katırlarını ürkütmezsen bir şey yok, der.

GÖKHAN’A HANÇER ESKİ KURMAYLARINDAN.!

Geçtiğimiz ay CHP Belediye Başkan Aday Adaylığında 4500 üyeden 3000 kişinin katılımı ve 1779 oy ile üye bazlı temayül yoklamasının yapıldığı sandıktan yüksek bir oranla birinci çıkarak Belediye Başkan Adayı seçilen Ülgür Gökhan’ın kazanmış olduğu bu zaferin akabinde parti içerisinde bazı dengelerin bozulduğu ve de irili ufaklı taşların yerinden oynadığı gözlemlendi.

Üye bazlı önseçim/temayül yoklamasından sonra Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve İl Başkanı İsmet Güneşhan ile birlikte basına ve partililere seslenen GÖKHAN” Belediye ve İl Genel Meclis üyelikleri’de Üyelerin katılımıyla önseçim ile belirlenecek ve yine demokrasi şölenini yaşayacağız” ifadelerine yer vermişti.

CHP içerisinde Demokratik bir seçim yöntemi izleneceğini ve bu durumun Çanakkale’de Partiyi dahada güçlendireceğini bekleyen Partililer ve Aday Adayları FERMUAR SİSTEMİ nin İl Başkanlığına tebliğ edilip, Fermuar liste sıralamasında seçilecek yerlere eski milletvekili ve eski il başkanının yakınlarının konulacağı bilgisinin basına ve de kamuoyuna sızmasıyla CHP’de ipler iyiden iyiye gerildi.

Açıklamalarına bakılınca Fermuar sistemine Ülgür Gökhan’ın tavrı net, ancak karşısında ise eski yol arkadaşları Gökhan’a fermuar aday listesini sırtına kılıç gibi saplamaya hazır vaziyette bekledikleri gözlemleniyor..

Parti içerisindeki bazı şaibeli ve ahlak dışı durumları deşifre ettiği bilinen ve de Eski Kurmaylar tarafından cephe alınan Rebiye Ünüvar a Partili Kadınlar başta olmak üzere üyelerin çoğunluğunun sandıkta destek vereceği aşikar, Ünüvar’ı listeye sokmamak için her türlü çaba ve gayretin yanı sıra formül arayışlarında bulunan Eski Kurmaylar için ise” Ünüvar FİNCANCI KATIRLARINI MI ÜRKÜTTÜ…CHP’DE FERMUAR BOZULDU-ÇARŞAF KİRLENDİ ”şeklinde yorumlara vesile olmaya devam ediyor.. Sonuç ne olur bilinmez ama çatlayan bu ilişkiler 31 Mart sonuna kadar olağanüstü bir durum olmadıkça eski halini almayacak gibi gözüküyor..

DİP NOT:Kısacası uzun yılların ardından,son süreçte tabanda ılımlı bir hava yakalamayı başaran CHP’de bu yaşanan olumsuz gelişmelerin akabinde; kamplaşmalar ve gizli kapılar ardında yapılan pazarlıklar en çok Parti tabanını ve seçmenini her zamanki gibi germeye devam edecek diyoruz ve de hafta sonu yapılacak malum seçimi ve neticesini Çanakkale halkı gibi bizlerde merakla bekliyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir